Vymřelo už kouření dýmky? V žádném případě!

Publikováno: 18.01.2013 17:49 | PR

Když si představíte dýmku, co se vám vybaví? Asi nejvíc si člověk dýmku spojí se zádumčivým mužem, který hloubá o světě. A je to tak. Dýmky jsou odjakživa spojeny s intelektuály, kteří tráví většinu času přemýšlením a vymýšlením. Popravdě jinak tomu není ani dnes. Dýmku už tak často někoho kouřit neuvidíte, ale pokud ano, bude jasné, že je to vysoce intelektuální osoba s výrazným smyslem pro individualitu. Dýmky přitom byly vždycky spojovány především s muži, ženy dýmky nekouřily. Našly se ale hodně svébytné výjimky, jako třeba známá malířka Frida Kahlo, která rozhodně byla silnou a výraznou osobností.

Dýmka

Zdroj: etrafika.cz

Dýmky, které mají ten nejlepší punc

Zarputilí milovníci téhle kuřácké legendy jsou rozhodně zajedno v tom, že není dýmka jako dýmka. Nejdelší tradici a nejvíce ceněné jsou mezi sběrateli a vášnivými kuřáky dýmek hlavně dýmky z Anglie a Irska. Tady patří mezi největší „hvězdy“ asi dýmky Peterson, značky, která svou dlouhou historii započala již na začátku 20. století. Drží si tudíž svou tradiční hodnotu. Mají klasický tvar a celkově se drží konzervativních hodnot.

Značek dýmek je ale celá řada a to včetně českých. Historii více než století a půl dlouhou mají třeba i dýmky Vauen, které ovšem musejí bojovat s jistým geografickým předsudkem, poněvadž nepocházejí ani z Anglie ani z Irska. Původem jsou z německého Norimberku. Přesto svou hodnotu nezapřou.

Dnes už ani ženám nejsou dýmky cizí. Pokud si budete chtít pořídit dýmku na kouření a potahování voňavého tabáku (ano kvalitní tabák do dýmek je skutečně voňavý) a budete s ní teprve začínat, doporučujeme si přečíst nápovědné rady, jak správně na to. Dýmku si ale klidně můžete pořídit je ryze ze sběratelských důvodů. Starší dýmky renomovaných značek mají poměrně vysokou hodnotu a to hlavně pro sběratele.

Dýmka

Zdroj: etrafika.cz

Dýmka

Zdroj: etrafika.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!