Výprava do exotické říše motýlků

Publikováno: 22.09.2015 10:26 | Jiří Hofbauer, Štěpán Molitor

Motýlek byl v šatnících českých mužů dlouho zanedbáván. Přetrvávala totiž představa, že je vhodný k formálními obleku a navíc jen na oficiální události. To je ale dávno minulostí. Světové ale především české značky nabízejí nepřeberné množství zajímavých a osvěžujících motýlků.

IMG_0738

Zdroj: Menstyle.cz

Tento typicky mužský doplněk vznikl sice v Persii, nicméně, do obliby se dostal i u francouzského královského dvora. Během století prošel bezpočtem vylepšením. Od rovné stuhy se transformoval k perfektně vypracovaným umělecký dílům. Inspirujte se a nebojte se experimentů. Ať už zvolíte jakýkoliv potisk, vzor nebo materiál, stále to je motýlek a stále to je sázka na jistotu.

IMG_0713

Zdroj: Menstyle.cz

Čeští muži mění svůj styl a mladší generace se nebojí experimentů. Zajímáme se více o módu, chceme trochu vyčnívat z řady a motýlky nám v tom mohou pomoci. Stačí jen trochu odvahy, cit pro kombinaci barev i materiálů a elegán je na světě. Radost pohledět!

IMG_0726

Zdroj: Menstyle.cz

„Protože kravata je oprátka, zatímco motýlek povznáší,“ říká Jirka Chomát, hlavní chovatel motýlků značky Bowtie Lover a dodává: „Pro slavnostní příležitosti je samozřejmě motýlek zcela nezbytný a kravata zde nemá místo. Pro běžnější nošení byly u nás motýlky dlouho opomíjeny a proto máme radost, že se to mění a i my můžeme přispět neobvyklými exempláři.“

IMG_0745

Zdroj: Menstyle.cz

„Jako jediní výrobci pánských vázacích motýlků si navrhujeme vlastní látky, tak se snažíme jít vlastní cestou a trendy vytvářet,“ přiznává Kristián Polívka z prvního českého motýlkářství Krispol Store. „Když jsme vstupovali na náš trh, zjišťovali jsme co zde chybí. Tak vznikl návrh látky na vázací motýlek s kotvičkami. Do dnešního dne je to jeden z našich nejúspěšnějších motýlků. Dnes na nás motýlky s kotvičkami vyskakují za každým rohem“

IMG_0662

Zdroj: Menstyle.cz

Motýlka nemusíte nosit pouze k obleku. Jedinou podmínkou je sice košile, ale její volba už je na vás a vaší fantazii. „Motýlek můžete kombinovat jak s jednobarevnými, tak ale i se vzorovanými a bát se nemusíte ani kostek nebo puntíků,“ vysvětluje Víťa Olšák, zakladatel značky Evermo. „Pokud bude košile hodně “divoká” zvolte raději motýlka jednobarevného. Co se týče kalhot, není třeba si dělat starosti. Motýlek vypadá skvěle snad ke všem možným druhům kalhot od džínů přes chinos až ke kraťasům. A co přes košili? Můžete zvolit klasické sako v nejrůznějších barvách nebo třeba svetr s výstřihem do V. Dobře vypadá i vestička nebo kabát v zimě.“

IMG_0665

Zdroj: Menstyle.cz

Ohledně motýlků panují představy, že je to ten nejvyšší dresscode a proto je příležitostí pro jeho oblečení pomálu. Pravda to je, ale jen z půlky. Černý nebo dokonce bílý hedvábný motýlek je opravdu doplňkem pro velmi formální události a někdy může být dokonce společně se smokingem vyžadován. „Nabídka motýlků v dnešní době je mnohem širší. Vybírat si můžeme jak z rozmanitých materiálů, tak i z nejrůznějších barev a vzorů a právě na jejich výběru formálnost či neformálnost motýlka záleží. Je to podobné, jako například u šatů, které nejsou vyloženě formálním oděvem, ale dají se nosit třeba i na pláž - vše záleží na tom, o jaké šaty se jedná,“ doplňuje Víťa.

IMG_0708

Zdroj: Menstyle.cz

Uvázaný motýlek je přežitkem jedné neveselé doby a podle toho i vypadá - škrobeně, uměle a falešně. Máte-li s ním zkušenost, není divu, že se nyní motýlkům vyhýbáte. A v čem je ten vázací lepší? „Je to především o jeho vzhledu. Vázací motýlek vypadá živěji, působí uvolněnějším dojmem a hlavně pak i dospěleji. Dává také více vyniknout materiálu, ze kterého je vyroben, především těm luxusním jako je hedvábí nebo vlna, ale i obyčejná bavlna na něm vypadá lépe. A v neposlední řadě je to i samotná radost z vázání, kterého opravdu není nutné se předem obávat,“ radí Víťa.

Futuristický motýlek z dílny AlexMonhart.

IMG_0695

Zdroj: Menstyle.cz

Motýlek se nám do pola hodí asi jako žabky k obleku. Z našeho osobního pohledu bychom to nedoporučovali. Představujeme si, že motýlka si člověk vezme do aspoň semi-casual outfitu - tedy džíny, košile a pěkné boty,“ doporučuje Anna Sýkorová z Bubibubi ties.

IMG_0690

Zdroj: Menstyle.cz

Jedním z trendů a doslova fenoménů mezi motýlky jsou ty ze dřeva, který vyrábí značka BeWooden z beskydských Chlebovic. „Řekl bych, že v dnešní době je úspěch pouze úhel pohledu. Proto se od počátku neženeme za nějakým úspěchem, ale vyrábíme jedinečné produkty pro výjimečné lidi.
Místo pomyslného úspěchu děláme to, co nás baví pro lidi, kteří jsou sami sebou,“ vysvětluje Ctirad Sára, jeden ze zakladatelů značky BeWooden.

IMG_0684

Zdroj: Menstyle.cz

„V průběhu doby budou zajisté objevovány nové a funkčnější materiály, které se projeví také v módě. Do pár let to tak bude například 3D tisk. Vždy se však budeme vracet k tradičním materiálům jako je dřevo a kůže – už jen proto, že v sobě mimo svou charakteristiku ukrývají i kus krásného řemesla,“ dodává Ctirad.

Za možnost focení děkujeme zahradnickému centru Brabec a květinářství Miluše Huszárová.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!