Vyrazte do hor. Co vše budete potřebovat?

Publikováno: 22.07.2016 08:51 | PR

Plánujete zažít něco neobvyklého? Pokud ano, rozhodně to nenajdete na pláži u moře. Ty největší zážitky vašeho života jistě najdete v horách. Právě kombinace drsné přírody a fyzických aktivit jsou něčím, na co nikdy nezapomenete. A kam vyrazit a co budete potřebovat? Podívejte se společně s námi na několik tipů.

shutterstock_320550341

Zdroj: Shutterstock.com

Ideální je jezdit nejméně ve dvou

Prvním pravidlem při pobytu v horách je to, že byste do nich nikdy neměli vyrážet sami. Důvod je jasný, a to především vaše bezpečnost. To první, co tedy budete potřebovat, je váš partner nebo partnerka, se kterým budete horské masivy zdolávat. Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáte, není důvod zoufat. A to z toho důvodu, že dnes vám internetové seznámení umožní najít toho správného spolucestovatele. Může to být nejenom celoživotní partnerka, jelikož stejně tak to může být stejný dobrodruh jako vy. Najít někoho za účelem cestování totiž není nic složitého. V podstatě je tato možnost stále více poptávaná.

Pobyt si naplánujte už před cestou

Nechat veškeré plánování až na místo rozhodně není správnou volbou. Vše je dobré si promyslet ještě před tím, než sednete do auta či na veřejnou dopravu a na místo určení vyrazíte. V pohodlí domova proto promyslete vše, co se vašeho výletu do hor týká. Svůj cestovní plán je následně dobré dodržovat, jelikož jedině tak stihnete poznat veškerá místa, stejně jako budete mít i jistoty toho, že bude součástí vašeho dne i tolik potřebný odpočinek. Jedná se především o:

  • Délku pobytu a možnosti ubytování.
  • Jednotlivé cíle vaší cesty.
  • Plánované zastávky a zajímavá místa spojená s poznáním.

Pokud plánujete chodit jenom po běžných značených trasách, obvykle si vystačíte ve dvou. Máte-li v plánu náročnější výstup, ale spadáte spíše do kategorie amatérů, je dobré mít s sebou profesionála. Dnes je možné účastnit se i naplánovaných výšlapů na největší hory. Příkladem je zcela jistě pro většinu účastníků nezapomenutelný výstup na Gerlach, který je spojený s překonáváním limitů každého z vás. Výhodou těchto organizovaných cest je to, že nepotřebujete kromě fyzické zdatnosti jakékoliv vybavení, jelikož vše si půjčíte a se vším se také naučíte až na místě.

Správné oblečení je základ

Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, co by neměl opomíjet žádný muž, který se do hor chystá. Je to správné oblečení, které bychom měli přizpůsobit místu, kde se budeme pohybovat. Pamatujte, že na nejvyšších horách různých pohoří jsou teploty výrazně nižší. Teplé bundy by měly být samozřejmým základem. Správné je také funkční oblečení, které dokáže velmi dobře odvádět pot a teplo, díky čemuž nás může celkem dobře udržet v suchu. Dále by to měly být také kvalitní boty.

U nich se zastavíme, jelikož platí, že před vaší cestou by již měly být prošláplé. Jejich koupi doporučujeme pár týdnů předem, kdy v nich budete pravidelně chodit. Díky tomu eliminujete riziko jakýchkoliv otlačenin, nebo puchýřů.

Dbejte na bezpečnost

Bezpeční není radno podceňovat, jelikož správný přístup může vám, nebo vašemu partnerovi či partnerce zachránit život. Pokud se podíváme na to, co by mělo patřit mezi základ, rozhodně sem patří:

  • Alespoň jednoduchá lékárnička.
  • Nabitý mobilní telefon.
  • Absolvovaný základní kurz první pomoci.

K bezpečnosti ale patří i to, že nebudete přeceňovat své síly a nebudete vyrážet do míst, která nemůžete zvládnout. Dále nezapomínejte také na dnes velký problém mnoha turistů. Ti na svých cestách podceňují jak pitný režim, tak i pravidelný příděl energie z jídla. I to může být celkem nemalým rizikem, jelikož se velmi vrzy dostaví problémy, jako je nevolnost, závratě, stejně jako to mohou být i tolik nepříjemné mdloby. V horském terénu rozhodně nic, co byste měli riskovat.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!