Vyšší dívčí: vyšší principy pánského šatníky

Publikováno: 08.10.2015 18:19 | Štěpán Molitor

Pánové, můžeme si blahopřát. Doby divokého kombinování psychedelických vzorů, lesklých materiálů a šílených doplňků už máme za sebou. Stejně tak nekonečnou řadu dalších stylových pokusů a omylů. Víme, jak si uvázat kravatu, pravidelně vyměňujeme tkaničky u bot. Umíme se chovat v restauraci, na ulici, v baru, na obchodní schůzce, v divadle i night clubu. Svůj styl života i oblékání máme zhruba ustálený. Co teď? Kam se posouvat v oblasti módy dál?

vyssidivci_4

Zdroj: Dean Isidro/Tumblr

Vázací motýlek

Nošení vázacího motýlka není umění jen z hlediska obtížnosti vázání. Motýlek, přes svou dlouhou historii, je stále považován za nápadný doplněk a málokdo jej umí zkombinovat správně. Předvázané motýlky nenoste, vypadají sterilně a svým stylem (čest výjimkám) často připomínají kravaty na gumičce. Černý motýlek patří pouze ke smokingu, bílý jen k fraku. K černému obleku se málokdy barevný motýlek hodí – je skvělým osvěžením u obleků světlých, nebo u separátní kombinace sportovního saka a kalhot. V létě také bude vypadat dobře ke košili bez saka, s ohrnutými rukávy. Kravata je v takové situaci divná (Obama styl), rozhalenka všední.

Vzorované košile

Bílá, světle modrá, modrý proužek. Základní barvy a vzor košil. Každý je máme ve svém šatníku a umíme je kombinovat. Potíž nastává u košil barevných. Ne, nemyslím otřesné meruňkové, sytě červené nebo tmavě modré košile, které se šijí (no, spíš lepí) v Číně, převážně s krátkým rukávem. Mluvím o výraznější kostce, světle růžové barvě, puntících. Při těchto kombinacích platí; košile by měla být vždy světlejší než kravata. Zároveň výrazná košile je stěžejním prvkem a ostatní oblečení by mělo být spíše umírněné. Pozor na kombinaci vzorů; puntíkovaná košile, kostkovaná kravata a kárované sako prostě nefungují. Méně je více. Proto výraznější košili berte jako dominantní prvek a zbytek oblečení volte střízlivě.

vyssidivci_5

Zdroj: Dean Isidro/Tumblr

Světlá saka

Kombinaci tmavšího saka a světlejší košile máte v malíčku. Jde o úkon naprosto běžný. V létě se ovšem objevují saka světlá a tam je kombinace obtížnější. Saka světlých pastelových barev se dají kombinovat s bílou košilí. Pokud působí příliš formálně, využijte modrý proužek, jemné káro nebo kostku. K béžovému lněnému saku padne výborně světle modrá košile. Bílé sako je na kombinaci nejnáročnější, málokdy vypadá dobře a z osobní zkušenosti doporučuji bílé sako ani nekupovat.

Široké kravaty

Současným trendem jsou kravaty úzké, někde kolem 5 - 6 centimetrů. Klasikou jsou však širší kravaty. U mnoha mladých mužů působí komicky, protože jsou buď nekvalitní, s příšerným vzorem, nebo špatně zkombinované. Nebo vše najednou. Přitom širší kravaty jsou důstojné, mají tradici a vyrábí je ty nejlepší značky. Stačí zvolit střih, kdy v nejširším místě nemá kravata víc než 8 centimetrů a sladit ji s konzervativním oblekem. Široká kravata nebude nikdy vypadat dobře k džínám.

vyssidivci_6

Zdroj: Dean Isidro/Tumblr

Kožené šněrovací boty bez ponožek

V česku velmi odvážný krok. Přitom polobotky naboso jsou žhavým trendem a skvěle pozvednou outfit. Je třeba, abyste měli kratší, úzce střižené kalhoty (nebo ohrnuté nad kotník). Doplňte lehkou letní košilí a klidně i sakem, jestli to teploty dovolují. Na předměstí se vám vysmějí, Na Příkopech vám zatleskají.

Květina v butoniéře

Nosit květinu v butoniéře a nevypadat jako postava mafiána Dona Spagettiniho ze slaboduché americké filmové grotesky vyžaduje umění a cit. Zvolte drobný květ, vyvarujte se růží a vůbec červené barvy. Pokud budete mít v saku kapesníček, ať je velmi jednoduchý, ideálně jednobarevný. Černý oblek, ze své podstaty konzervativní, není příliš květinám nakloněn. Zato nádhernou kombinaci vytvoříte s obleky barevnými.

Dvouřadá saka

Snad neexistuje kus oděvu, který dokáže tolik zkázy, když je špatně zvolený. A zároveň vypadá tak úžasně, když je zvolený dobře. Dvouřadá saka z běžného šatníku vymizela, ale žijí u všech fashionistů. Slim střih, široké klopy a zapínání 4x2, spodní knoflík rozepnutý, 2 postranní rozparky. Ideálně ušité na míru. Tmavomodrý oblek, světlé lněné sako, odvážný kostkovaný blazer,… Možností je mnoho. Dvouřadé sako noste vždy zapnuté a bez vesty. Hodí se k němu spíše širší kravata.

vyssidivci_2

Zdroj: Dean Isidro/Tumblr

Vesty

Trojdílný oblek – oblek s vestou - se už také téměř nenosí. Důvodem je možná to, že se v budovách topí a chladné kanceláře jsou fenoménem začátku minulého století. Anebo za vymizením vest stojí pohodlnost mužů, kteří prostě postupně odložili další kus oblečení. Vy se vesty nebojte a vezměte ji k světle šedému obleku, k separátní kombinaci kalhot a saka pro oživení, nebo jako náhražku saka v případech, kdy není chladno a kdy to společenská situace dovoluje. V zimních měsících můžete zvolit i vestu pletenou, ať už propínací, nebo ne. Pro větší ležérnost volte vesty, které mají hluboký výstřih a spodní knoflíček můžete, stejně jako u saka, nechat rozepnutý. Vesta k polo tričku nebo dokonce tričku bez límečku je tabu. Pokud nejste pornoherec. Ale i tak ji raději nenoste.

Šperky

Začátečníci při koketování s módou a stylem by si měli dávat pozor na přemíru šperků a ozdob a nosit toliko kvalitní hodinky. Odvážnější mohou použít jako ozdobu třeba prsten. Opět je třeba nosit jej se stejnou samozřejmostí jako hodinky. V každém případě platí, že přemíra šperků a v současné době tak populárních náramků křičí do světa „příliš se snažím“.

Tenisky k obleku

Na neformální příležitosti a různé fashion události není většího trendu.

Čtěte také: Suits & sneakers: jako nosit tenisky k obleku

Oblek a šortky

Podle mnoha lidí jsou krátké kalhoty u mužů ve městě zapovězeny (ano, asi všichni tušíme, že je k tomu v mnoha případech dobrý důvod). Lidé kteří vědí co dělají mohou nicméně v horku sáhnout i po této kombinaci.

Čtěte také: 5 kroků jak nosit blazer & šortky

Styl je něco dynamického, stále se vyvíjejícího. Nezůstávejte konzervativně u klasických kombinací na jistotu. Experimentujte a nebudete trendy jen přejímat, ale budete je spoluvytvářet.  
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!