Výstava prezidentských hodinek v pražském butiku Rolex

Publikováno: 03.04.2016 22:51 | Jiří Hofbauer

Butik Rolex v Pařížské ulici uvádí dočasnou výstavu k šedesáti letům výjimečné historie hodinek Oyster Perpetual Day-Date 40, které celosvětově prosluly jako „prezidentské hodinky“.

DD40 bracelet Platine_bracelet

Zdroj: Carollinum

Oyster Perpetual Day-Date, symbol kvality a prestiže a hodinky, které vyráběné výhradně ze zlata nebo platiny představují špičku hodinářského mistrovství značky Rolex, byly první náramkové hodinky, jenž zobrazily datum a současně den v týdnu celým slovem. Když Rolex věnoval své sto padesáti tisícé hodinky D. D. Eisenhowerovi, vžilo se pro ně označení “prezidentské“. Později je nosili také američtí prezidenti Lyndon B. Johnson a Ronald Reagan a více státníků, vůdčích osobností a vizionářů než kterékoli jiné hodinky na světě.

Day_Date_40_228206_001

Zdroj: Carollinum

V rámci výstavy je historie „prezidentských hodinek“ rozvinuta na 5 informačních panelech, které svým uspořádáním připomínají charakteristický kovový náramek hodinek. Informační panely představují jedinečný příběh hodinek, archivní fotografie, detailní zobrazení hodinového strojku v nadživotní velikosti a také krátké filmy včetně interaktivní funkce videa s 3D demonstrací mechanického kalibru. Součástí expozice jsou rovněž 4 nové modely Oyster Perpetual Day-Date 40.

Day_Date_40_228235_001

Zdroj: Carollinum

Minulý rok uvedl Rolex novou generaci svého nejprestižnějšího modelu. Nový model Day-Date 40 má pouzdro zvětšené na 40 mm a nový mechanický kalibr 3255, který posouvá standardy chronometrické přesnosti a definuje nový status tzv. Superlativního chronometru (označení, jež zavedl Rolex v padesátých letech dvacátého století pro elitní řadu svých chronometrů).

Nový model Day-Date čítá 14 patentů a jeho obousměrný perpetuální rotor je dvojnásob přesný než požadují pravidla a kritéria Oficiálního švýcarského institutu pro testování chronometrů (COSC). Rolex tak dostává mimořádnosti vyjádřené pojmem „Superlative Chronometer“. Nová generace Day-Date s novým kalibrem se také ve srovnání s předchozí generací pyšní o 50 procent vyšší rezervou nátahu, která nyní činí přibližně 70 hodin.

Čtyři provedení nového modelu jsou elegantní, klasická a nadčasová. Model s platinovým pouzdrem má ledově modrý číselník s diagonálním křížkovým vzorem, verze z bílého zlata je doplněna stříbřitým číselníkem, provedení z růžového zlata Everose doplňuje béžovo-zlatý číselník a pouzdro ze žlutého zlata má číselník v odstínu Champagne.

Již pro své první uvedení v roce 1956 získal model Day-Date také prestižní prezidentský náramek. Je vyráběn výhradně ze zlata nebo platiny a je charakteristický spojením tří půlkruhových článků. Náramek poslední generace Day-Date byl doplněn o keramické vsadky mezi články, které ještě zvyšují jeho ohebnost a odolnost.

Day_Date_40_228238_001

Zdroj: Carollinum

Značka Rolex světu představila mnoho inovací, které později převzal celý hodinářský průmysl. Rolex jako první uvedl náramkové hodinky s vodotěsným pouzdrem (1926), opatřil náramkové hodinky samonatahovacím systémem s perpetuálním rotorem, jež se roztáčí pohybem ruky a samočinně tak hodinky natahuje (1931), přidal na pozici 3 na číselníku okénko, v němž se zobrazuje datum (1945 a později v roce 1953 okénko ještě vylepšil přidáním zvětšovací tzv. Kyklopovy čočky) a v roce 1956 přidal okénko na pozici 12, v němž se zobrazuje den v týdnu celým slovem. Všechny tyto inovace sledovaly co nejpřesnější chod hodinek a nejlepší přehlednost číselníku. Model Day-Date s na první pohled čitelným ukazatelem data i dne v týdnu dovedl moderní náramkové hodinky k dokonalosti. Společnost Rolex si patentovala mechanismus, kdy rotující disky o půlnoci posouvají informaci o dni a datu o jednu pozici vpřed, a to v rámci několika tisícin vteřiny. Hodinky Day-Date dnes nabízejí možnost vybrat si zobrazení dne v týdnu z 26 jazyků.

Day_Date_40_228239_001

Zdroj: Carollinum

Výstava k šedesáti letům výjimečné historie „prezidentských hodinek“ Rolex probíhá až do 10. dubna v butiku Rolex.

Rolex_DayDate-40 Vystava WIN_20160401_10_49_38_Pro

Zdroj: Carollinum

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Stojí nový iPad Pro za to? Stojí nový iPad Pro za to? Větší. výkonnější a jako vždy naprosto dokonalý. To je nový iPad Pro, který byl představen značkou Apple v září minulého roku... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!