Whisky Bunnahabhain 40 YO Islay Single Malt

Publikováno: 16.11.2012 12:37 | Petr Hájek

Sedíce již více jak 130 let u severního břehu Islay, palírna Bunnahabhain založená v roce 1881 je proslavená svojí "vlajkovou lodí", kterou je sladová whisky, jenž v sobě údajně zahrnuje jemný polibek oblasti Islay, jelikož je to jediná místní single-malt whisky neprohnaná rašelinou.

2012-11-16-1

Zdroj: Bornrich

Vedení v palírně dospělo právě k názoru, že je na čase opět potěšit mezinárodní sběratele a znalce VIP alkoholových chutí další speciální edicí. A vybrala si k tomu vzácnou a jedinkrát vydanou single-malt whisky, jenž ležela celých 40 let v zapomnění kdesi ve skladu. To je docela zajímavá reklama, vlastní špatná agenda, na kterou snad sedí české "z nouze ctnost", ale zrovna v případě whisky to jistě milerádi všichni prominou...

2012-11-16-1

Zdroj: Bornrich

Whisky ležící impresivních 40 let v palírně v Islay se dostalo po objevení označení "40 Yo Islay" potichu dozrála v plnou zralost. A nebýt toho, že si jí všiml mistr destilér Ian MacMillan, patrně tam někde dále leží dodnes. Dotyčnému pánovi bylo velmi dobře zřejmé, jaký to poklad ale objevil. Tento vzácný Bunnahabhain malt starší 40 let byl mimochodem tehdy stočen s pomocí obchodníka s vínem J.G. Turneyho z Glasgowa.

2012-11-16-1

Zdroj: Bornrich

A jelikož Bunnahabhain chtěla zachytit tento unikátní okamžik i pro jiné osoby, přizvala známého místního ilustrátora Iana Mclntoshe a pověřila jej, znovu absolvovat tuto zajímavou cestu časem za pomocí umělecky dokonalých etiket a balení.

Celá série má 750 lahví, jenž budou individuálně ručně podepsány, i očíslovány (zřejmě u Bunnahabhain nechtějí riskovat další opomenutí) a každá z lahví se prodá za 3 195 USD. Součástí ceny je i onen dřevěný dubový obal, jenž obsahuje skrytou schránku, která odhaluje příběh o cestě ke znovuobjevení whisky.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!