White tie, black tie, frak či smoking?

Publikováno: 28.01.2014 02:11 | Aktualizace: 06.02.2015 11:00 | Jiří Hofbauer

Na otázku jaký oděv se od hosta očekává při té či oné společenské události napovídá již samotná pozvánka. Je-li na ní uvedeno bílá vázanka, tedy white tie, cravate blanche nebo ultra formal, potom je třeba zvolit frak. Mnohem častěji však na pozvánce stojí černá vázanka, tedy black tie, cravate noire či formal, což znamená smoking.

Správně zvolený večerní oděv určuje zcela jednoznačně požadovanou barvu motýlku. Ke smokingu tradičně patří černý motýlek. Pozvánka avizující black tie tedy znamená, že je třeba zvolit právě tuto variantu. Frak, který si naopak žádá bílý motýlek, uvozuje termín white tie.

Smokingové sako od 1 990 Kč, kalhoty od 800 Kč, oboje Asos

tux_2

Zdroj: Zelinda Zanichelli

Sako smokingu může byt jednořadé ale i dvouřadé a obvykle má špičaté klopy. Kalhoty barevně odpovídají saku, jsou tedy černé nebo tmavomodré. Ke smokingu se nosí smokingová košile. Je vždy bíla a má manžety. Zapínání na knoflíčky může být kryté légou, ale není nezbytné. Například perleťové knoflíčky udělají moc hezký efekt.

Košile Gieves & Hawkes, 4 999 Kč · Le Premier, 990 Kč · Brioni, 12 900 Kč

kosile

Zdroj: Archiv značky

tux_4

Zdroj: Zelinda Zanichelli

Motýlek ke smokingu by měl být černý, hedvábný a především vázací. Pokud jste si motýlka nikdy nevázali, rozhodně s nácvikem začněte dříve než deset minut před odchodem. S největší pravděpodobností vám úprava vezme několik (možná i desítek) minut. Naštěstí je tady YouTube a řada šikovných videonávodů. Třeba tento.

Hedvábný motýlek Krispol, 990 Kč

motyl

Zdroj: Archiv značky

Kapesníček v případě klasického smokingu bílý. Drobný barevný akcent je však nebývale efektní. Červený hedvábný kapesníček vypadá na černém pozadí saka úžasně, ale může současně působit jako pozdrav z pekla. Případně jiný detail, který odkazuje na téma akce (květinový ples), je nápaditý.

Kapesníček Turnbull & Asser, 1 800 Kč

kapesnik

Zdroj: Archiv značky

Šerpa kolem pasu elegantně zakrývá přechod mezi košilí a lemem kalhot. Avšak pamatujte, že šerpa je doplněk, který nepadne každému tvaru těla. Ke smokingu patří černé podkolenky. Jsou buď tenké vlněné nebo hedvábné. Není od věci vzít si do kapsy bílý bavlněný kapesník na setření potu z čela.

Manžetové knoflíčky jsou nejlepší velice střízlivé stříbrné. Pokud zvolíte verzi kombinující stříbrný zlatý kov, perleťové nebo osazené černým drahokamem rozhodně nešlápnete vedle.

Manžetové knoflíčky Le Premier, 990 Kč · Lanvin 6 400 Kč

knoflicky

Zdroj: Archiv značky

tux_5

Zdroj: Zelinda Zanichelli

Při volbě hodinek je nutné myslet na to, s jakými dalšími kovovými doplňky (manžetové knoflíčky) je budete kombinovat. Volte velmi střízlivé hodinky, s jednoduchých páskem i ciferníkem. Přemíra lunet a vůbec předimenzovaný ciferník sice působí docela efektně, ale k obleku zcela nepatřičně. Hodinky s kovovým náramkem, jaké dělá třeba Rolex rozhodně nejsou faux pas, ale opět volte střízlivější modely. Hlavně nic pogumovaného.

Hodinky Daniel Wellington Classic Sheffield, 5 540 Kč

hodinky

Zdroj: Archiv značky

Co na nohy? Ke smokingu se nejlépe hodí klasické lakýrky. Nicméně ani oxfordky nejsou tabu. Ať už klasické nebo wholecut. Pokud nechcete zapadnout a máte dostatek sebevědomí rozhodně pouvažujte o velice formálních, nazouvacích botách s grogénovou stuhou známých též jako court shoes nebo opera pump.

Lakýrky Kingsman for Mr Porter, 19 300 Kč · Loake 4 390 Kč

boty

Zdroj: Archiv značky

tux_3

Zdroj: Zelinda Zanichelli
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!