Yves Saint Laurent, plachý revolucionář

Publikováno: 09.11.2016 17:15 | Štěpán Molitor

Jeden z nejvýznamnějších návrhářů minulého století, Yves Mathie Saint Laurent byl původem z Alžírska. Do dějin se zapsal jako módní revolucionář. Kariéru u Diora musel nedobrovolně ukončit, načež zaznamenal fenomenální úspěch se svou vlastní značkou YSL.

tumblr_l001r5EFnh1qav8fpo1_1280_VSCO

Zdroj: Pinterest

Narodil se v roce 1936 do vlivné rodiny a od mladého věku ho bavilo kreslení, měl zájem o oblékání. Byl senzitivní a křehký – kvůli tomu a také kvůli jeho homosexualitě jej spolužáci často šikanovali. V 17 letech začal pracovat v Paříži pro Christiana Diora. Jeho návrhy byly přelomové – když mu bylo 21, stal se módním ředitelem domu Dior. Krátce na to obdržel povolávací rozkaz na povinnou vojenskou službu. I přes své jméno a konexe mu nebyl povolen odklad. Několik dní v armádě jej psychicky naprosto položilo, skončil v léčebně a z armády byl propuštěn. U Diora měla jeho práce úspěch, kombinoval prvky haute couture s nositelnými věcmi. Ovšem jeho kolekce z roku 1960 vyvolala pobouření. Místo v róbách a šatech poslal na molo modelky v kožených bundách, lemovaných kožešinou.  Od Diora byl odejit.

Místo práce pro jinou značku založil se svým partnerem, byznysmenem Pierrem Bergé vlastní módní dům YSL. Začátky neměli jednoduché, ale obrovský zlom přinesla kolekce, inspirovaná obrazy Pieta Mondriana v roce 1965. Geometrické tvary se staly hitem.

mondrian1966

Zdroj: Pinterest

Yves přišel za dobu svého působení s mnoha revolučními nápady. Jemu vděčíme za dámský smoking, byl velký zastánce unisexového oblečení. Rok po uvedení kolekce podle Mondriana otevřel první ze svých pret-a-potrer butiků, čímž svoji značku zpřístupnil lidem. Další zlom přišel v roce 1971, kdy začala značka YSL vyrábět i kosmetiku. Nápady Yvese Saint Laurenta byly skandální – na propagační plakát svého parfému YSL se nechal nafotit nahý, kdy mu penis zakrýval flakon s vůní. Stejné veřejné pohoršení způsobilo i jeho legendární Opium, kvůli svému názvu. Aktivisté začali zakládat spolky a vyzývali k bojkotu domu YSL – to ale byla pro parfém nejlepší reklama. Opium je dodnes jedna z nejvíce charakteristických vůní na světě – kořeněná, silná. Říká se, že přežije i jaderný výbuch. V roce 1995 se dočkali i muži, přišel parfém Opium Pour Homme.

Retrospective-Yves-Saint-Laurent

Zdroj: Pinterest

Yvese hodně poznamenala práce v módní branži. V kombinaci s jeho plachostí a křehkostí, neustálý tlak u něj vyvolal problémy s drogami a alkoholem. Trpěl depresemi a často se nervově hroutil. Svoji funkci opustil v roce 2002, zemřel v roce 2008. Dnes je společnost YSL ve vlastnictví konglomerátu Gucci Group.

V roce 2014 vyšel film Yves Saint Laurent od Jalila Lesperta. 

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Každý čtvrtek novou knihu díl 1 Každý čtvrtek novou knihu díl 1 Vítáme vás u nové rubriky! Socialistické Československo je náš vzor, a proto oprašujeme tradici Každý čtvrtek novou knihu. Protože... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!