Zabalte to! Jak vybrat správné zavazadlo na dovolenou

Publikováno: 06.07.2015 14:00 | Jiří Hofbauer, Štěpán Molitor

Léto je v plné síle a začíná cestovatelská sezóna. Je jedno, jestli letíte na Ibizu, do Austrálie nebo do Chorvatska, jedete na Šumavu nebo do útulného hotelu v lázeňském městě. Pokaždé potřebujete odpovídající zavazadlo.

Dřív neexistovaly bezhotovostní platby, bohatí lidé si na cesty (které samozřejmě trvaly podstatně déle než dnes) museli brát mnoho cenností s sebou. Vyráběly se obrovské nedobytné kufry, které spolehlivé ochránily majetek vlastníka. Do kufru jste mohli dokonce zavřít šatní skříň, nebo i celou kancelář, včetně komorníka (ano, slavný model Stokowski od Louis Vuitton).

Dnes je vše jednodušší a v drtivé většině případů postačí zavazadla rozumných rozměrů. Na víkendovou relaxaci v tom krásném alpském hotýlku postačí klasický weekend bag. Jde o tašku vyrobenou z kůže, nebo pevného plátna. Svou velikostí je ideální jako příruční zavazadlo do letadla, nebo na opravdu krátké cesty. Investice do cestovní tašky je nesmrtelná. Pokud pořídíte opravdu kvalitní a nadčasový kus, bude vám sloužit až do konce života. A ne jen jako zavazadlo; skvěle doplní váš styl a dodá vám jistý společenský status.

Beach Boy

zavazadla_5

Zdroj: GQ

Když strávíte mimo domov více než tři dny, je nutné vzít kufr. Může být vyroben z lehkého plastu nebo z kovu. Vyhýbejte se kufrům, které mají plátěné tělo; zejména při cestování v letadle dostanou zavazadla neskutečně zabrat a plátno tuto zátěž nemusí vydržet. Velikost opět volte podle délky a účelu cesty. Kufr s kolečky pro snadnější manipulaci je ideální. Opět platí investujte do kvality. I kufry stárnou do krásy a opravdu otlučená Rimowa bude svědectvím, že jste světaznalým cestovatelem.

Cestování na úrovni

zavazadla_2

Zdroj: GQ

Na cestu kolem světa ve stylu Willyho Foga si nechte vyrobit lodní kufr. Obrovská truhla pojme veškeré nezbytnosti, které byste mohli potřebovat (jako například dvanáct párů bot v různých odstínech hnědé). Na zakázku jej umí zhotovit téměř každý výrobce kufrů – malletier. Lodní kufry už z pochopitelných důvodů vymizely z běžné cestovní výbavy, ale když si můžete dovolit cesty soukromým letadlem a všudypřítomného nosiče zavazadel, neexistuje stylovější a pohodlnější způsob přepravy věcí.

Bond. James Bond

zavazadla_4

Zdroj: GQ

Velmi krásným a neobvyklým zavazadlem je lodní vak. Lodní vak je speciální druh zavazadla, který má svůj obsah uchránit před vlhkostí; používají je vodáci. Nemyslíme teď ta žlutá monstra z odolných nepromokavých tkanin, opravdu určená na raft. My se pojďme vynořit na ulici a sáhněme po kožené variantě. Svou velikostí supluje klasickou cestovní tašku a dodá vám vzhled dobrodruha.

Na fest!

zavazadla_3

Zdroj: GQ

Batohy a krosny jsou mimořádně praktickým zavazadlem. Zároveň vůbec nemusí být nevkusné, naopak! I ve městě se dá nosit kvalitní batoh jako součást street módy. Nemusíte nutně sáhnout po Louis Vuitton a jejich kolekci pro dobrodruhy; mnoho značek nabízí kvalitní backpacky z kůže nebo pevného hrubého plátna. Stačí se vyvarovat křiklavých barev, reflexních popruhů, praktických kapsiček na vodu/pivo/sekeru/spacák, a batoh vám dodá uvolněný vzhled a auru drsňáka.

Krosna je tou nejlepší volbou při vysokohorských výšlapech, dlouhých túrách lesem a spaní pod širákem. Pravděpodobně u žádné kvalitní sportovní značky neuděláte chybu.

Každé zavazadlo má svůj účel. Weekend bag si nebereme na procházku po alpských údolích, stejně tak sportovní batoh nepatří do města.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!