Žáci Středního odborného učiliště strojírenského ŠKODA AUTO postavili své kupé snů

Publikováno: 27.05.2016 07:55 | Jiří Hofbauer

26 žáků Středního odborného učiliště strojírenského ŠKODA AUTO dokončilo své kupé snů: ŠKODA ATERO je atraktivní automobil na bázi kompaktního modelu ŠKODA Rapid Spaceback. Tento pojízdný unikát je již třetím učňovským vozem, který vznikl v rámci aktivit ŠKODA Akademie.

Stejně jako předchozí modely je nyní i ŠKODA ATERO důkazem vysoké technické a řemeslné kompetence našich žáků,“ říká člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast řízení lidských zdrojů Bohdan Wojnar. „Děkujeme všem zúčastněným, kteří projekt podpořili.“

ŠKODA Atero1

Zdroj: Škoda Auto

Člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby Michael Oeljeklaus k tomu dodává: „Naši žáci tímto projektem ukazují, co umí. Mladí lidé se do práce pustili s velkou ctižádostí a celým svým srdcem. Tak vznikl další emocionální a jedinečný automobil, na který mohou být zúčastněné kolegyně a kolegové velmi hrdí.“

Žáci Středního odborného učiliště strojírenského ŠKODA AUTO, kteří postavili plně funkční unikát, pokračují v zatím ještě mladé tradici. Vše začalo v roce 2014, kdy představil žákovský tým ultrakompaktní kabriolet CitiJet, v roce 2015 následoval pick- up FUNSTAR. Oba vozy vyvolaly příznivý ohlas veřejnosti. Cílem projektu je podpořit um a kreativitu žáků Středního odborného učiliště.

ŠKODA Atero3

Zdroj: Škoda Auto

S pracemi na voze ŠKODA ATERO začali učni na konci roku 2015. Šestadvacetičlenný tým Středního odborného učiliště strojírenského ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi – čtyři dívky a 22 mladých mužů – společně vyvinuli koncept, který pak realizovali za odborného dohledu svých učitelů odborného výcviku a s podporou oblastí Technického vývoje, Designu a Výroby. „Byla to pro nás pro všechny jedinečná příležitost poznat nové lidi, navázat nová přátelství napříč všemi profesemi a využít, resp. odzkoušet teoretické poznatky v praxi,říká mluvčí žákovského týmu Dan Voce a dodává: „Tento projekt si vyžádal zhruba 1700 pracovních hodin a na výsledek jsme všichni velice hrdí.“

ŠKODA ATERO je 4,3 metru dlouhé kompatní dvoudveřové kupé s výklopnou zádí. Jeho technický základ, ŠKODA RAPID Spaceback, už téměř nelze rozpoznat – přestavba byla ještě rozsáhlejší než u obou předchozích „učňovských vozů“. Sloupky B byly přesazeny vzad, sloupky C jsou více skloněné. Střecha se svažuje dříve, zatímco spodní linie oken za dveřmi roste.

ŠKODA Atero2

Zdroj: Škoda Auto

Také povrchové díly karoserie doznaly zásadních změn. Kapota dostala větrací otvory, dveře jsou prodloužené. Třetí dveře se orientují podle nového sklonu sloupků C a na hraně nesou dlouhý spojler; upravené jsou i zadní skupinové svítilny.

V zadním nárazníku jsou integrovány i velké koncovky výfuku – ty pocházejí z modelu ŠKODA OCTAVIA RS. Přední nárazník skrývá velký otvor pro vstup chladicího vzduchu. Světlomety modelu ŠKODA ATERO využívají technologie LED a červeného podsvícení.

Motor 1,4 TSI (92 kW/125 k) a sedmistupňová převodovka DSG doznaly barevných změn a také na podvozku žákovský tým důkladně zapracoval. Osmnáctipalcová kola z lehkých slitin v designu Turini‘ pochází z modelu ŠKODA OCTAVIA, jsou černě lakovaná a zdobená červeným lemem, pneumatiky mají rozměr 225/35. Za předními koly najdeme ručně děrované brzdové kotouče s vnitřním chlazením.

ŠKODA ATERO je nalakovaná v metalickém odstínu Black Magic, příslušenství (křídlo, spojler, prahy) v odstínu červená Corrida; červené kontury lemují masku chladiče, otvor pro vstup chladicícho vzduchu a vložený difuzor. Sportovní náladu interiéru dodává červené ambientní osvětlení s bodovými LED-diodami. Výkonný audio-zesilovač o výkonu 1.800 wattů rozeznívá 14 reproduktorů – samotný subwoofer, umístěný v zavazadlovém prostoru, na akustické vlnění promění až 400 Wattů výkonu.

Projektem ŠKODA ATERO česká automobilka opět ukazuje vysokou kvalitu svého profesního vzdělávání. Firemní učiliště, založené roku 1927, nabízí mladým tří- a čtyřleté technické učební a studijní obory, zakončené výučním listem nebo maturitou. V současné době je k denním studiu zapsáno téměř 900 žáků ve 14 oborech, 14 procent z nich jsou dívky. V nástavbovém studiu si aktuálně zvyšuje svou kvalifikaci zhruba 100 zaměstnanců. Po úspěšném dokončení je všem absolventům učiliště nabídnuto zaměstnání ve společnosti ŠKODA AUTO. 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!