Zahradní traktor zvládne i obtížný terén. Přesvědčte se!

Publikováno: 22.03.2016 14:05 | PR

Představujete si zahradní traktorjako perfektního pomocníka pouzepro velké zahrady, kde se kvalita trávníku blíží greenu na golfovému hřišti? Zahradní traktor zvládne i obtížnější terén, jen je třeba vybrat ten správný typ.

zahradní traktor

Zdroj: mountfield.cz

Motor hraje hlavní roli

Výkonný traktor, který má za úkol vyrovnat se i se svažitým terénem, musí disponovat silným motorem. Proto se vyhněte těm jednoválcovým a zvolte zahradní traktor sdvouválcovýmmotorem. Má daleko vyšší točivý moment, takže překážku nebude představovat anivlhká, hustá nebo vysoká tráva. Příjemným bonusem také je, že dvouválcové motory se mohou pochlubit delší životností.

Jaký výkon zvolit?

Vzhledem k účelům traktoru není dobré výkon podcenit. Pro traktory se záběrem mezi 92 a 105 cm se vhodný výkon pohybuje mezi 12 a 17 koňskými silami, pro záběr vetší než 105 cm se hodí traktory s výkonem od 15 do 18 koňských sil. Ty nejvýkonnější traktory se záběrem až 120 cm nabízejí výkon 18 až 24 koňských sil.

Volné zavěšení žacího stroje

Pro členitý nerovný terén je podstatný způsob zavěšení žacího stroje. Rozhodně sáhněte po zahradním traktoru s volným zavěšením sekačky. V kombinaci se čtyřmi anti-skalpovacími kolečky máte záruku, že nepoškodíte ani sečenou plochu, ani nože sekačky, protože při sekání bude traktor terén plynule kopírovat. Samozřejmostí pro výkonný stroj by mělo být žací ústrojí se dvěma noži.

Pohon všech čtyř kol

Kvalitní pohon představuje při sekání v obtížných podmínkáchrovněž důležitý aspekt. Na svažitém nebo zvlněném terénu oceníte náhon na všechna čtyři kola. V kombinaci s hlubším dezénem koltotiž dokáže zabránit tomu, že se bude traktor při jízdě podsmekávat.

Malý poloměr otáčení: snadné zdolání překážek

Pokud je terén vašeho pozemku nejen svažitý, ale také členitý, vsaďte na traktor s malým poloměrem otáčení. Hravě zvládnete manévrování kolem překážek, jako jsou stromy, keře nebo záhony. Nebudete se muset několikrát vracet na to samé místo a trávník bude úhledně posekaný.

Převodovka usnadní ovládání

Převodovka slouží k tomu, abyste mohli pohodlně upravit rychlost zahradního traktoru. Vzhledem k tomu, že pátráme po ideálním modelu pro náročnější terén, je nejlepší volbou hydrostatická převodovka. Umožňuje totiž měnit rychlost stroje pouhým stlačením pedálu, aniž by bylo třeba traktor zastavovat.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!