Základy šatníku univerzitního vlka část 1

Publikováno: 17.10.2016 10:30 | Štěpán Molitor

Dávno jsou pryč doby, kdy na školách byl vyžadován přísný dresscode. Dnes už málokdo chodí na přednášky formálně a kantoři sami tento trend uvolňování pravidel podporují – jen si vzpomeňte, kolik z nich přednáší v obleku a kolik má na sobě džíny. Přesto je univerzita svým způsobem posvátná půda. A asi nikoho by nenapadlo přijít do školy v roztrhaných džínách nebo šortkách. Každá skupina má nějaké poznávací znaky. Vysokoškoláci nejsou možná klasická subkultura, ale i oni mají své typické oděvy. 

Vogue_preppy (1)

Zdroj: Giampaolo Sgura for VOGUE JAPAN

Polo trička

Polo trička jsou jednoduchá a elegantní náhrada košile. Na méně formální akce nebo na sport jsou ideální. Můžete si je vzít i na přednášku. Polo trička se vyvinula z košil. A proto mají mnoho společných znaků. Jak by nikoho nenapadlo vzít si na sebe sytě červenou košili, tak i u polo triček se držme klasických barev. Bílá, šedá, černá. Možná některé pastelové tóny. Ta samá uměřenost platí i o případném logu výrobce. Drobný krokodýl nebo hráč pola na hrudi? Ok. Ale toť vše. Žádné nápisy ani značky větší bříška palce. Jestliže seženete polo tričko s dlouhým rukávem, zapněte všechny knoflíky a kombinujte je se sakem. Získáte módní a přitom vcelku konzervativní look.

Polo tričko H&M, 999 CZK

hmprod

Zdroj: Archiv značky

Košile

Košile jsou alfou omegou šatníků mužů. Proto i student jimi musí být zásoben. Vždy kupujte košile ze stoprocentní bavlny a v klasických odstínech. Bílá, světle modrá, modrý proužek. Nebojte se také vzorů drobné kostky. To je vše, co budete potřebovat. I košile ale může být něčím zajímavá. Zkuste club collar, límec, který má zaoblené špičky. Buď jej noste zapnutý až ke krku, nebo s úzkou kravatou. Oblíbené mezi studenty jsou také button down límce. Pokud máte košile na míru, monogram by měl být vyveden v nenápadné barvě. Pro jeho umístění je vhodná levá manžeta, u studentů prestižní Ivy League také místo pod hrudním košem nebo na levém loktu. Vážně.

Košile TM Lewin, 59 EUR

56428_original_original

Zdroj: Archiv značky

Svetry

I když jsme brojili za barevnou konzervativnost triček a košil, u svetrů můžete být odvážnější. Přece jenom, univerzita není ministerstvo financí. K temně modrým džínám a bílé košili se nebojte vzít oranžový nebo zelený svetr. Povolené jsou vlastně snad všechny barvy, možná s výjimkou červené a hnědé. S kulatým výstřihem k tričkům, s výstřihem do V ke košilím. Svetr může při běžných příležitostech dobře nahradit sako. Když se ochladí, lze jej nosit pod sako jako další vrstvu - celý outfit tím pěkně ozvláštníte.

Svetr Louis Vuitton, 585 EUR

louis-vuitton--HAN43WOC9613_PM2_Front view

Zdroj: Archiv značky

Rolák

Rolák si většinou nelichotivě spojíme se starým profesorem literatury ve velkém manšestrovém obleku. Pěkný rolák v kombinaci se sakem ale vypadá mimořádně dobře – vzpomeňte si na Eliena z Pelíšků...

Rolák ZARA, 899 CZK

0367340800_6_1_1

Zdroj: Archiv značky

Saka

Podzim přímo vybízí vytáhnout ze skříně oblíbené sako. Dbejte na to, aby bylo slim střihu a může mít hrubší strukturu. Jen proboha nic z teplánoviny, kterou se nám aktuálně snaží vnutit skoro všechny řetězce. Šedá, tmavě modrá nebo klidně hnědá barva. Pokud máte odvahu, podívejte se po tmavě zeleném saku – když je zkombinujete s konzervativním oblečením, budete nesmírně chic.

Sako Suit Supply, 299 EUR

Jackets_Blue_Plain_Hudson_C996_Suitsupply_Online_Store_5

Zdroj: Archiv značky

Trenčkot

Málokterý kus oděvu je tak spojen se studentským životem, jako trenčkot. Jeho hlavním poznávacím znamením je odolnost látky – jak proti opotřebení, tak proti dešti. Na začátku 20. století si firma Burberry nechala patentovat nepromokavý gabardén a typický kostkovaný vzor podšívky a trenčkot byl na světě. Dnes trenčkoty vyrábí mnoho firem, originál je ovšem jen jeden. Na podzim je to ideální svrchník – ochrání před rozmary počasí a zároveň není příliš hřejivý.

Trenčkot Burberry, 1695 EUR

9f116015a1175bce8ee836458140e7ac6f8b34a9

Zdroj: Archiv značky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!