Základy šatníku univerzitního vlka část 2

Publikováno: 20.10.2016 10:30 | Štěpán Molitor

Dávno jsou pryč doby, kdy na školách byl vyžadován přísný dresscode. Dnes už málokdo chodí na přednášky formálně a kantoři sami tento trend uvolňování pravidel podporují – jen si vzpomeňte, kolik z nich přednáší v obleku a kolik má na sobě džíny. Přesto je univerzita svým způsobem posvátná půda. A asi nikoho by nenapadlo přijít do školy v roztrhaných džínách nebo šortkách. Každá skupina má nějaké poznávací znaky. Vysokoškoláci nejsou možná klasická subkultura, ale i oni mají své typické oděvy.

Vogue_preppy (2) (kopie)

Zdroj: Giampaolo Sgura for VOGUE JAPAN

Chinos

Bavlněné kalhoty, stejně jako mnoho dalších oděvů, mají svůj původ v armádě. Jako součást uniformy je používali už Britové v Indii. Jejich pohodlnost a praktičnost neunikla ani civilnímu obyvatelstvu. Postupně si tyto kalhoty oblíbily všechny vrstvy mužů. V šatnících studentů Ivy League dominovaly chinos béžové barvy. V kombinaci s blazerem, košilí a univerzitní kravatou vznikla téměř studentská uniforma. Pokud chcete opravdu tradiční kousek, po takovýchto kalhotách sáhnete. Modré chinos mohou sloužit jako trochu formálnější alternativa džínů. Na podzim se hodí také různé odstíny hnědé a zelené. Kombinujte je jednoduše, se sakem, baseballovou mikinou, nebo s kriketovým svetrem.

Kalhoty chinos H&M, 699 CZK

hmprod

Zdroj: Archiv značky

Džíny

Denimové kalhoty nosí vlastně všechny skupiny lidí a proto nemohou chybět ani v tomto výčtu. I když dnes džíny uznáváme i k saku, v padesátých letech byly projevem rebelství a to do takové míry, že je na mnoha školách zakazovali. Dnes už se naštěstí nemusíme bát, že by nás někdo kvůli džínám nepustil na fakultu. Na podzim svůj šatník obohaťte o tmavomodré džíny úzkého střihu a z tuhé látky.

Džíny Levi’s 510, 2.990 CZK

001969123alt2

Zdroj: Archiv značky

Loafers

V naší kultuře mají mokasíny nevalnou pověst, v nedávné minulosti byly symbolem veksláků a v kombinaci s ohavnými ponožkami jsou dnes výrazem stařecké beznaděje. Proto nosit mokasíny vyžaduje trochu odvahy. Na periferii sice budete ten divnej kluk, v centru ale budete platit za ikonu stylu. Teď už teploty nedovolují nosit loafers naboso. To však nevadí. K mokasínům, při vší úctě k panu Špačkovi, můžete ponožky klidně nosit. Buďte hraví a vezměte si barevné. Mimochodem, slavné penny loafers dostaly svůj název díky tomu, že preppy studenti za páskem boty nosili penci pro štěstí. Zkuste to taky.

Loafers Dior Cuir Noir, 1.200 EUR

3LO028VJG_H900_C0

Zdroj: Archiv značky

Tenisky

Američtí studenti jsou zodpovědní za průnik sportovních oděvů do běžného oblékání. To oni začali nosit k obleku tenisky. Zářivě bílé Adidasky k úzkým džínám a šedému saku? Přidejte pletenou kravatu nebo motýlka a máte stylovou univerzitní uniformu. S trochou odvahy si můžete tenisky obout i k obleku. Ten ale musí být vyštíhlený a s o palec kratšími nohavicemi, než je obvyklé. Své bílé tenisky ale musíte udržovat perfektně čisté a zářivé.

Tenisky Adidas Stan Smith, 2.299 CZK

8962273280030

Zdroj: Archiv značky

Monk straps

Alternativou šněrovacích polobotek jsou boty se zapínáním na přezku – monk straps. Původ mají údajně v mnišských sandálech, které se také zapínaly na přezku. Nemusíte ale být nutně v semináři, abyste se stali módními veleknězi. Ve světle hnědé barvě budou takové boty vítaným oživením outfitu. Pokud chcete dodat botám trochu ležérnosti, horní přezku nechte rozepnutou.

Polobotky Barker Tunstall, 275 EUR

tunstall_386026_cedarcalf

Zdroj: Archiv značky

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!