Závodní hypersport Aston Martin Vulcan

02.03.2015 14:17 | Jakub Matulík

Aston Martin je jedna z mála značek světa, která se stále zuby nehty drží staré koncepce dělání poctivých vozů. Všechny vozy této značky používají robotické převodovky a gigantické atmosférické motory.

Vzhled a zvuk Astonů byl vždy považován za umělecké dílo. I když používají "zastaralé" technologie, pořád jsou v popředí světových výrobců aut. V Aston Martinu se ovšem rozhodli předvést světu, že umějí postavit opravdu technologicky nabitou stíhačku na cestě. A tak je tady. Ženevský autosalón se blíží mílovými kroky a automobilky se předhání, kdo dřív ukáže novinku, která by vyrazila dech. Teď údiv sklidil Aston Martin Vulcan, jelikož se jedná track only vůz. Navíc bude vytvořenou pouze 24 exemplářů. To ovšem není všechno. V Astonu se totiž rozhodli, že chtějí porazit britského rivala McLaren P1 GTR, ale také italskou modlu LaFerrari FXX-K.

Pokud se podíváme na konkurenty Vulcanu, všem musí být jasné, že by se mělo jednat o hybridní pohonnou jednotku. Ovšem, není tomu tak. Aston Martin Vulcan bude koncepčně pohánět podobný motor jako byl ve speciální edici ONE-77. Tam byl použit atmosférická V12 o objemu 7,3 litru. Pro Vulcan technici v Aston Martinu, vytvořili 7 litrovou V12, která by měla produkovat 800 koní. Maximální rychlost by měla být "umírněna" na 200 mil za hodinu, tedy na 320km/h. Podle prvních informací by tento výkon měla přenášet závodní šestistupňová sekvenční převodovka Xtrac jak je zvykem u Aston Martinu pouze na zadní kola. Z ONE-77 si Vulcan bere více méně totožný monokok. I když se zdá, že se jedná o vylepšenou verzi pravě ONE-77 není tomu tak. Na Vulcanu je 50% absolutně nových věcí, které Aston Martin nikdy v sériové výrobě nepoužíval. Další skvělou zprávou pro okruhové šílence je ta, že Vulcan bude mít klec uvnitř auta, která bude homologovaná FIA.

Aston_martin_vulcan_7

Zdroj: Aston Martin

Důležitou roli u track only aut, hraje také podvozek. U Vulcanu se bude jednat o čím dál tím více oblíbený systém Pushrod. Ten bude plně nastavitelný, takže k autu budete potřebovat ještě tým mechaniků, kteří vám auto na ten či jiný okruh nastaví. O hladké zastavení se postarají karbon keramické brzdy Brembo. I ostatní technikou se rozhodně nešetřilo. ABS nastavil BOSCH, Vulcan bude mít taky plně nastavitelný zadní diferenciál, taktéž na vás čeká množství nastavení kontroly trakce atd. Auto je postaveno tak, aby plnilo svůj "závodní" účel. Tedy co nejlehčí a nejpoužitelnější na okruhu. Kabina vozu je tedy orientovaná hlavně na řidiče. Volant už není klasicky kulatý, před sebou máte digitální displej, sedíte na karbonové "sedačce" ulité přímo na vaše záda, jste zapnutý v pětibodovým páse atd.

Více informací na nás čeká v Ženevě. Pokud ovšem máte o něj zájem, pospíchejte, protože se šíří informace, že Vulcan bude brzy vyprodaný. Odhadovaná cena je 80 milionů korun.

Aston_martin_vulcan_4

Zdroj: Aston Martin

Aston_martin_vulcan_1

Zdroj: Aston Martin

Aston_martin_vulcan_2

Zdroj: Aston Martin

Aston_martin_vulcan_3

Zdroj: Aston Martin

Aston_martin_vulcan_5

Zdroj: Aston Martin

Aston_martin_vulcan_6

Zdroj: Aston Martin

Aston_martin_vulcan_7

Zdroj: Aston Martin

Aston_martin_vulcan_8

Zdroj: Aston Martin

Aston_martin_vulcan_9

Zdroj: Aston Martin

Aston_martin_vulcan_10

Zdroj: Aston Martin

Aston_martin_vulcan_11

Zdroj: Aston Martin

Aston_martin_vulcan_12

Zdroj: Aston Martin


Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Jediná kytara obsahující whiskey Jack Daniel's jde do dražby! Jediná kytara obsahující whiskey Jack Daniel's jde do dražby! Hudební nadšenci a  sběratelé mohou získat v právě probíhající aukci unikátní kousek. Na prodej je výjimečná kytara, vytvořená... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!