10x (a navždy) Petr Hapka

Publikováno: 26.11.2014 09:50 | Jiří Hofbauer

V úterý ve večerních hodinách zemřel skladatel, dirigent a zpěvák Petr Hapka. Bylo mu 70 let.

Petr Hapka se narodil 13. května 1944 v Praze. V dětství ho bavila příroda, a chtěl být lesník. Protože si uvědomil, že by musel občas něco zastřelit, raději se stal skladatelem.

OB475013_Petr_Hapka

Zdroj: Mafra

„Myslim, že jedině maminka ze mě chtěla mít muzikanta a nebýt jí, tak bych asi muzikantem nebyl. Poněvadž mě nutila, abych denně cvičil a potom jsem si bral ke klavíru violu, tak jsem ještě musel na violu hodinu denně, to jsou dvě hodiny denně pro kluka, kterému je osm, to je strašné. Ale možná, že to bylo k něčemu dobré, poněvadž jsem se naučil podvádět a improvizovat ve stylu etíd a číst si přitom. To už mi bylo tak dvanáct, tak to mělo potom možná daleko větší vliv, než třeba konzervatoř,“ vzpomínal Hapka v jedno z rozhovorů.

Psal písně pro divadlo Paravana, spolupracoval s divadly malých forem, sám skládal i hrál v Krejčově divadle Za branou.

Velkou slávu mu přinesla spolupráce s textařem Michalem Horáčkem a zpěvačkou Hanou Hegerovou, z které vzešla celá řady skutečných hitů jako Levandulová, Vana plná fialek nebo V penzionu svět.

„Dlouho jsme se tu svou textařkou dráhu připravoval. Jeden den jsem se konečně odhodlal a 6. ledna 1984 jsem vzal jsem ten pakl těch textů a šel tam, kde jsem věděl, že bydlí slavný skladatel Petr Hapka. Přišel ten podivný člověk. A já neobratně jsem koktal, že jsem Horáček, a že tady mám nějaký texty. On si stejně myslel, že jsem zase nějakej opruz. Otevřel si tu složku, koukl na to a hned mě pozval dál. A od té doby jsem tam zůstal,“ vzpomíná na první setkání Michal Horáček.

Současně složil hudbu pro celou řadu filmů jako Páni kluci, Panna a Netvor, Den pro mou lásku nebo Sedmero krkavců.

Řadu písní sám Hapka nazpíval a v jistých ohledech jeho podání předčilo výkony známých zpěváků.

Petr Hapka patřil od 60. let k nejvýraznějším osobnostem domácí hudební scény.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!