Zemřel Oscar de la Renta

Publikováno: 21.10.2014 09:10 | Václav F. Mensa

Oscar de la Renta vytvořil několik velkých věcí. Nezapomenutelné odstíny, nezapomenutelné střihy a filozofii, že móda je výsadou každého a dokáže být zábavná a stále brána vážně. Dnes tento génius zemřel, zanechal po sobě impérium a smutek snad všech, kteří mají s módou něco společného.

Mezi všemi designéry byl jeden z mála bez excentričnosti a skandálů. Vždy měl dokonalý oblek, vždy jednal jako gentleman a mluvil se silným španělským přízvukem.

Pocházel z Dominikánské republiky a jako malý kluk sotva tušil, že nejen že bude studovat pod Balenciagou a pracovat pro Lanvin a Balmain, ale i založí vlastní společnost, která získá obrovské uznání a vliv. Jakmile někdo obléká čtyři první dámy Spojených států Amerických po sobě, musí dělat něco dobře. Začal s Jacqueline Kennedy až k Barbaře Bush.

V časopise Vogue zažil i módní legendu, šéfredaktorku Dianu Wreeland. A zůstal v přízni trůnu až do současnosti. Anna Wintour byla totiž také "fanoušek".

Oscar de la Renta do módního světa vnesl barvy, které chyběly. Přinesl horký temperament spojený s něžnou krásou a umístil se na stejný post, který do té doby patřil jen "chladným, černobílým francouzům". Získal bezpočet cen a vyznamenání za svou práci v módě a ve filantropické činnosti.

Zkracuje se nám seznam dobrých návrhářů. Někdo může říci, že moderní a svěží designéři budou stejně tak dobří ba i lepší. Ale řekněme si to otevřeně. Stará škola překonána nebude. Nikdy už nikdo nevytvoří tak dokonalé věci jako Renta, Balenciaga, YSL, Dior nebo Coco Chanel.

oscar

Zdroj: Vogue
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!