Zenith Academy Christophe Colomb Felix Baumgartner

Publikováno: 10.10.2014 11:11 | Michal Harajbic

Všichni jsme napjatě sledovali, když 14. října 2012 Rakušan Felix Baumgartner seskočil ze stratosféry na Zem. Tím posunul lidské možnost, překonal rekordy a také spustil hon na svou osobu. Kdo měl o něj speciálně zájem, byly hodinářské firmy. Nakonec zakotvil u značky Zenith.

Ve spojením s touto značku si znalci jistě vybaví hodinky El Primero, které patří k ikonickým modelům už od roku 1965. Ostatně jejich novodobou verzi verzi El Primero Stratos Flyback Rainbow měl Baumgartner i při svém extrémním seskoku.

Dva roky po tomto mistrovském kousku představila hodinářská značka Zenith novinku Academy Christophe Colomb Felix Baumgartner. Tedy model na počest výročí seskoku.

Zenith4

Zdroj: Zenith

Dominantou ciferníku je tyrkysová planeta Země, za kterou se objevuje nekonečný pohled do vesmíru. Na poloze 12 je sub-dial ukazující hlavní čas. Všímejte si detailů. Mezi číslicemi 12 a 1 je znázorněn čas seskoku, který trval 4 minuty 19 vteřin.

Na poloze 3 je rezerva chodu v podobě miniatury Baumgartnera, jak stojí na okraji svého modulu. Jen pro přesnost – postavička je vyrobena z 18 karátového zlata.

Zenith3

Zdroj: Zenith

Za zmínku stojí i zadní kryt těla hodinek. Tam najdete rytinu scénáře rekordního seskoku včetně všech jeho detailů.

Zenith6

Zdroj: Zenith

Značka vyrobí pouze deset exemplářů tohoto jedinečného modelu. Exkluzivní je i cena $ 275 000 tedy 6 milionů korun. Má svoje opodstatnění. To co hodinky dělá jedinečným, je přiznaný tourbillonu.

Tourbillon je mechanismus, který kompenzuje vliv gravitace země na přesnost chodu hodinek. A Zenith patří k naprosté špičce ve světě nejpřesnějších hodinek vůbec. Dokonce na 1/10 sekundy.

Zenith5

Zdroj: Zenith

Další zajímavostí je uchycení samotného tourbillonu. Toho dosáhli tak, že využili samoregulační gyroskopický model, který je uchopený gimbal systém. Ten se ostatně využívá i v loďařství. Díky tomuto systému je tourbillon vždy ve vodorovné poloze za každých okolností bez ohledu na poloho hodinek. Tímto pokrokovým mechanismem se hodinky dostávají do kategorie vysoké hodinařiny tzv. haute horlogerie.

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!