Žhavá sázka na letní blazer

Publikováno: 24.07.2015 10:41 | Jiří Hofbauer

Stejně jako řada lidí má pocit, že s nástupem zimy musí nazout pohorky a obléct péřové bundy, s příchodem léta vytáhnout žabky a šortky z polyesteru. Na sjezdovce v Krkonoších nebo v plážovém baru na Mallorce budete jistě za hvězdy. Zatím jste ale pořád ještě v civilizaci.

U oblečení platí to stejné co u hodinek, aut nebo jídla. K čemu je pěkný obal, když produkt sám o sobě není plně funkční. Zvlášť u letního saka hodně záleží na výběru materiálu.

blazer_2

Zdroj: Marks & Spencer

Vybírejte přírodní materiály, žádné umělotiny. Ano, možná jsou saka z přírodních materiálů dražší, ale v parném počasí odvedou mnohem lepší službu. Zahrajte si na detektivy a čtěte etikety. Ideálně hledejte, že je vyrobené ze 100% lnu. Například u látek v krejčovských salónech, kde šijí saka na míru, najdete najdete látky ze směsi vlny, bavlny, kašmíru nebo hedvábí. Že jsou na letní měsíce lepší látky nižší gramáže (jak u košil, tak i u ostatního oblečení) snad nemusíme připomínat. Takže žádná manšestrová ani sametová saka.

Jedním z trendů letních svateb je tzv. seersucker, což je látka která se vyznačuje jemnými proužky, výjimečně drobnou kostkou. Nejčastěji v bílo-modré barevné kombinaci. Tím že se ve výrobním procesu střídá rozdílné napětí nití vzniká jakýsi plastický dojem, téměř krep.

blazer_1

Zdroj: Marks & Spencer

Značky si poslední dobou oblíbily saka z látky podobné teplákovině a takovému jakoby hrubšímu plátnu. Působí na dotyk velice příjemně, odolně, docela dobře drží tvar a obchody je nabízí v široké škále barev, vzorů a střihů. Pravdou ale je, že na ulici se v nich upečete. Z velké části obsahují polyester. Často až z 50%. Mnohdy k bavlně bývá přidávána i viskóza nebo akryl. Nechceme je zavrhovat, sami pro ně máme slabost, ale opatrně s nimi. Pěkné letní sako z mixu bavlny a lnu (v poměru 68% len, 32% bavlna) sežene v běžné konfekci už od patnácti set.

blazer_3

Zdroj: Marks & Spencer

Jednoduchý test jak poznat přírodní materiál je ten, že se látka mačká. Umělé látky se nemačkají. Většinou. Zkuste to. Stiskněte látku v dlani a uvidíte jak bude reagovat. Tohle ale platí u letních sak. Samozřejmě obleky z látek s vyšší gramáží, případně z kašmíru, jsou skutečně kvalitní a odolné. Na druhou stranu nikdo od vás nečeká, že budete dokonale nažehlení. Ono si to vlastně v zásadě odporuje. Je to klasický nešvar většiny Čechů, kteří se rozdělují na tábor libující si v naprosté zanedbanosti a tábor lpící na absolutní dokonalosti. Přírodním materiálům úplně nesluší, když jsou urputně nažehlené. Nechte je pomačkat. Když to nebudete schopni snést, prudce je přejeďte žehličkou.

Pokud nebude mít sako umělohmotnou podšívku, tím lépe. Bude vzdušnější, tudíž se nestane, že se ze saka stane něco váš osobní skleník. Nejste přece salát. A mobilní sauna podle všeho není hitem tohoto léta.

blazer_4

Zdroj: Marks & Spencer

Pokud byste měli investovat jen do jednoho letního saka, tak pak určitě béžový blazer na jeden nebo dva knoflíky. Je to stejný základní kus šatníku jako temně modrý oblek, černé polobotky, bílá košile nebo temně modré džíny. Současně je to úžasně tvárný kousek. Ať chinos, džíny, plátěné kalhoty nebo kraťasy. Blazer snese všechno.

Samozřejmě kromě béžové můžete vybírat mezi pastelovými barvami od modré, přes zelenou, žlutou až růžovou. Nic proti bílé, ale ta už je na hraně promenády po kolonádě. Filmový festival je až na začátku července. Pokud je to pro vás pořád málo proužky, kostky nebo květinové vzory opět nabízí celou řadu možností.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!