25 nečekaných tajemství stravování (díl 1.)

Publikováno: 20.04.2011 13:12 | Petr Hájek

Většina moderních postupů, článků a rad týkajících se hubnutí se typicky omezuje na příkazy typu: "Jezte tohle a ne tamto, protože...". My si dnes pro změnu prozradíme některá tajemství, díky nimž půjdou přebytečná kila dolů řádově snadněji.

2011-04-20-1

 

1. Kávu pijte umírněně

Vědci v magazínu "American Journal of Clinical Nutrition" tvrdí, že mírné pití kávy chrání před diabetem, známou to metlou moderní civilizace. Klademe samozřejmě důraz na slovo "mírné".

2. Talíře před jídlem pro každého donést

Badatelé se nedávno dozvěděli další zajímavou věc: když lidé mají u stolu vlastní talíř, sní o 35 % kalorií méně, nežli za té situace, kdy talíř dostanou prázdný a sami si nabírají z mísy nebo tácu.

3. Před pitím myslete

Průměrná moderní osoba dnes vypije v nápojích úplně zbytečných dalších cca 400 kalorií denně - tj. 10 lžiček cukru! Podívejte se, co pili vaši dědové a babičky a inspirujte se. I taková zdánlivě prostá věc, jako výměna slazených sodovek za něco vhodnějšího (minerálka, ...) odpovídá ztrátě asi 20 kg ročně!

4. Před jídlem myslete na jídlo

Zní to podivně, ale pokud chvíli před jídlem budete opravdu přemýšlet právě o něm, tak dle britských vědců sníte asi o 30 % méně kalorií. Zkuste si tedy na jídlo dopředu nějaký čas jen tak myslet, těšit se dopředu na něj a vybavovat si jeho chuť, i vůni, ale hlavně: pocit sytosti posléze! (klíčová věc).

5. Jezte bílkoviny

Pokud chcete přibírat méně, pak jezte s každým jídlem i co největší podíl bílkovin (neplést s přejídáním prosíme), jelikož je to nejlepší způsob, jak se poprat s hladem a nejdéle trávit.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!