3 důvody, proč se zamyslet nad dietní Colou

Publikováno: 04.06.2010 13:28 | Petr Hájek

Když je nějaké osobě nabízeno něco k pití, obvykle odmítne vodu s tím, že ta je vhodná pouze k mytí rukou. Džus zavrhne taktéž, jelikož obsahuje tuny kalorií. Tak si zkrátka dá dietní Colu či podobný drink.

 

 

Cola Light a spol. je plná umělých sladidel, takže po chvíli pití člověk prakticky nepozná rozdíl od obyčejné Coly. Přitom jde o dietní drink, takže šťastné jsou jak chuťové pohárky, tak i naše tělo, je to tak? Na první pohled možná, ale ne tak rychle...

Článek nedávno publikovaný v americkém magazínu JAMA (Journal of the American Medical Association) ovšem tvrdí něco jiného. Jeho autor doktor David S. Ludwig shrnul to důležité do celkem trojice bodů:

1. Naše tělo je zmateno umělými sladidly. Nesoulad mezi počtem přijatých kalorií a sladkou chutí může vykolejit náš systém pro kontrolu hladu a tělesné váhy, takže se člověku bude tíže hubnout.

2. Ničíme si vjemový systém. Umělá sladidla jsou i 100x sladší než běžný stolní bílý cukr, takže když si chuť příliš zvykne na podobnou sladkost, potom mu ta přirozená třeba v jablku připadá jaksi vybledlá a nijaká.

3. Nejsou známy dlouhodobé efekty. I když již proběhlo mnoho studií na téma „Způsobují umělá sladidla rakovinu?" Jen málo z těchto studií se zaměřovalo na váhový přírůstek. Jistá 7 let stará studie (San Antonio Heart Study) sice zpozorovala vztah mezi konzumací dietních drinků a obezitou, nicméně nebylo zjištěno, proč k tomu dochází.

Za této situace je přirozeně celá věc k zamyšlení, což platí o to více dnes, jelikož spotřeba umělých sladidel každý rok stoupá.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!