4 hlavní důvody, proč vás pálí žáha

Publikováno: 11.01.2012 13:55 | Petr Hájek

Pálení žáhy je velmi variabilní problém. Někdo jím netrpí vůbec, pro jiného je zase pár skleniček něčeho dráždivého předzvěstí bezesné noci...

 

2012-01-11-1
 

 

1. Káva

Příliš mnoho kávy způsobuje pálení žáhy a je přitom úplně jedno, jestli právě pijete klasiku s kofeinem nebo některý z dekofeinizovaných instantních derivátů. Není to jen samotná kyselost kávy, co způsobuje tento pocit, ale také ten fakt, že ingredience v kávě se obvykle nacházející podporují v žaludku právě produkci kyselých složek, jenž se pak přihlásí ve vašem krku. Jeden, dva šálky denně problém nejsou, jeden, dva za hodinu již však ano....

2. Pozdní jídla

Pálení žáhy může někoho přimět k tomu, jít si dříve lehnout, to ale dle vědců není řešení. Vtip je totiž v tom, že když stojíme, funguje tělo v rámci gravitace normálně a tedy i drží tekutiny dole. Polykání a sliny pak k tomu působí jako přirozený přípravek proti kyselosti. Pokud vás trápí tento problém, nedoporučuje se jíst později, jak 2-3 hodiny před spaním. Jídlo 2-6 hodin před spaním naopak zajistilo výrazně menší stavy nepříjemných hladin.

3. Utažený opasek nebo kalhoty

To nejjednodušší bývá často to správné, napovídá jedna osvědčená zásada, která ale do puntíku platí i v případě pálení žáhy. Velmi často lidé na ni trpící mají pouze nevhodný střih kalhot, nebo se příliš pevně opásali. Takto dojde k tomu, že žaludeční stěny do sebe narážejí tvrději a těsněji, což může posléze vyvolat příslušné problémy.

4. Vaše velké břicho

Jeden z největších zaručených zdrojů pro pálení žáhy je dle doktorů i prosté nadprůměrné břicho. Je to ale jen a jen logické - čím více kg si vepředu nahromadíte, tím více jich na žaludek pak tlačí. Je potom i snadnější v těle posunout jídlo nesprávným směrem. 

Na občasné problémy se používá rozpustné antacidum, na stálé a opakované prášky a PPI (Proton Pump Inhibitors) tlumící produkci kyselin.

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!