Aktualizujete neustále svoji stránku na Facebooku?

Publikováno: 15.04.2011 13:18 | Petr Hájek

Jestliže jste odpověděli kladně, pak jste možná tzv. "narcis".

2011-04-15-1

Nová studie pocházející od Brigham Young University tvrdí zajímavý, avšak velmi logický fakt: celodenní updaty na Facebooku obvykle značí, že má daná osoba silně narcistické sklony. Celá studie se týkala celkem 391 studentů z dané univerzity a sledovala jejich chování na známém sociálním webu Facebook.

Je dnes poměrně populární svěřovat jeho prostřednictvím světu detaily svého života a dokonce zde sdělovat i značně intimní myšlenky, jež by osoba paradoxně naživo nikomu neřekla. Pak se podobní lidé často diví, když se to občas obrátí proti nim (hledání místa, nová známost, ...).

Narcisové jsou dnes psychology obvykle tříděni do dvou škatulek: v první najdeme ty, kteří se opájejí vlastní osobou a sní o moci i úspěchu, v té druhé se nalézají pro změnu ty osoby, jež hledají u ostatních chválu a ocenění, aby si zvýšili svoje sebevědomí. Kdo touží stále více a více po uznání pochopitelně postuje jako narkoman nebo jako o život.

Autoři studie jedním dechem dodávají, že početné aktualizace Facebooku ještě nemusí nutně znamenat právě řečené. Jen je tím myšleno, že se zde tento typ lidí zkrátka častěji vyskytuje. No a co vy dnes? Psali jste o tom skvělém sendviči k snídani? Jestliže hledáte střední cestu mezi tím vším, pak psychologové doporučují představit si přátele naživo v místnosti a pak odeslat na web jen to, co byste si jim troufli do očí říct. Další řešení je zkrátka ukončit přátelství s lidmi, u nichž nechcete, aby si četli váš profil. Třetí cestou je posílat zprávy jen důležitým osobám a nebombardovat vždy všechny. A určitě zabere i to, když Facebook nebudete používat...

 

Hodnocení článku:Komentáře

Tomáš Hencl - exklusivní interview s uměleckým sochařem Tomáš Hencl - exklusivní interview s uměleckým sochařem       "Řekl bych, že kromě salónních umělců bohémství k umělcům patří." Tomáš Hencl   &... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!