Čas bastardů (pokračování)

machiavelli
19.01.2012 21:30 | Pavel Lopušník

Čas bastardů (2. díl )

Motto:

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější?

Ty.

 machiavelli

 Na schopnosti mít rád sám sebe není nic špatného, ale u bastarda jde o posedlost. Bastard sám sebe vnímá jako herce, který přijímá aplaus z lidmi přeplněného hlediště. Co na tom, že ten potlesk ani nemusí patřit jemu, bastard je vždy vztahovačný, jen co se týká úspěchu. Jde o člověka, který se kriticky zaměřuje na ty druhé, sám sebe vidí pochopitelně v těch nejlepších barvách. Také chyby vždycky dělají ti druzí, on (či ona) nikdy. Jak už zaznělo v předchozím díle našeho drobného seriálu, bastard je perfekcionista. Vysoké nároky má především na druhé, sám na sebe až moc ne. Bastarda totiž primárně zajímá to, jak vypadá a svůj styl přizpůsobuje aktuálním trendům. Oblečení je však pro něj kostýmem, který kdykoliv převlékne za jiný. Rád si „nasazuje společenské masky“, tedy pouze v kontaktu s těmi, které považuje za užitečné a prospěšné.

Je bastard bastardem od narození?

Část z nich ano. Většina totiž pochází z rodin, kde jsou její jednotliví příslušníci zaměřeni na úspěch. Většina rodičů bastardů jsou buď perfekcionisté, kteří dosáhli úspěchu za každou cenu a v tom spatřují smysl života nejenom svůj ale i svých dětí, nebo jsou to opičí láskou oplývající individua, která ze svého dítěte a jeho úspěchu udělala střed vesmíru. Zbytek, tvořící skupinu bastardů, se jimi stali. Ať už jde o chorobně po kariéře prahnoucím jedinci či o chudáka, který rád chodí přes mrtvoly, bastard zkrátka zůstane bastardem a co je horší, patrně v budoucnu zplodí dalšího jedince svého druhu.

O co jim vlastně jde?

Současná západoevropská kultura je nadmíru zvláštní. Na jedné straně touží po duchovních hodnotách a hlásá liberální zásady, na straně druhé je zaměřena na výkon a iluzi úspěchu, v jejichž zájmu jsou porušovány ony hlásané zásady. Bastardi jsou produktem současného světa. Na jedné straně jsou ztělesněním jeho ambicí (kariéra, prestiž, život v luxusu) na straně druhé představují jeho stinnou stránku (opovrhování pravidly a morálkou). Bastardům jde vždycky o iluzi. Úspěch se v jejich myšlenkách propojuje s představami o životě v přepychu a to obyčejně bez námahy. Bastard sám sebe vidí jako krále, který s opovržením hledí na bičování svých poddaných. Oni jsou tu přeci pro něho, ne on pro ně. Z toho vyplívá, že bastard nemá absolutně žádnou představu o vedoucí pozici. On vidí pouze možnosti vést, ale jaksi si nepřipouští, že vést znamená mít zodpovědnost. Na vedoucí pozici jej také fascinuje pozlátko prestiže a možnost mít moc nad druhými. Když nastupuje do nového zaměstnání, už se vidí v koženém křesle ředitele a tomu podřídí své chování. Bastard však není rozený vůdce, obvykle k tomu nemívá předpoklady. To mu ale vůbec nevadí, svého dosahuje silou nikoli schopnostmi.

  ds                  

 

Rok bastarda

Zmizí někdy bastardi z našich životů? Zmizí, ale to se musíme zbavit bulváru, mediálních stereotypů a našeho každodenního zaměření na výkon, protože tohle všechno bastard využívá a zneužívá. Velmi dobře zachází zejména s předsudky a má čich (lze- li to tak nazvat) na obecné mínění.[1] Je to chameleón, který mění svůj momentální názor podle potřeby. V jedné chvíli se přemění z pravicově orientovaného občana na levicového, ze sparťana na slávistu a ze slávisty na fanouška Bohemians apod. Dělá to však velmi obratně. Úspěchu dosahuje pouze u důvěřivých lidí, což je naneštěstí většina populace.

Nejrůznější prognostici a vizionáři prorokují světu v roce 2012 kromě katastrof i změnu mezilidských vztahů, zejména těch na pracovišti. Dovolím si zahrát na Sibylu a prorokovat rok 2012 jako rok bastarda, ve kterém uspějí jenom šelmy, loktaři a především bastardi.

ds

 [1] Velmi dobře slyší tzv. vox populi
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!