Čeká nás konec rekordů a Olympiád?

Publikováno: 08.01.2011 08:26 | Petr Hájek

Podle nejnovějších zpráv lékařů z Korei se plavci i běžci dostanou na hranice možností lidských svalů během 7,5-10,5 let.

 

2011-01-08-1

 


Pro všechny milovníky atletiky a přidružených sportů dnes zřejmě nemáme dobrou zprávu - tým zahraničních výzkumníků zastává názor, že se lidstvo v nejbližších letech dostane v některých sportovních odvětvích na hranice svých možností. Dospěli k tomu na základě studia rekordů z celkem 61 sportovních událostí za posledních 100 let.

Proti tomuto názoru se jistě postaví řada příznivců olympijských sportů s připomenutím faktu, který se týká známé lidské schopnosti překonávat nepřekonatelné. Sotva jeden člověk v prestižní oblasti něco vykoná, již se jiný chystá, aby jej překonal. To je samozřejmě pravda, ovšem jen do určité míry.

Korejští vědci mají ovšem na své straně vědu a zdravý rozum - lidský sval je schopen bez poškození šlach, úponů, kostí a svalů samotných vyvinout pouze určitý maximální zdvih. Podobně i neuro-svalové impulzy mohou tělem probíhat jen v určité maximální rychlosti. Stačí znát podobné hodnoty a rázem se před lidmi objeví řada mantinelů.

Co však dělat dál? Nabízí se prostor pro věnování se jiným disciplínám (ať již podobným té „vytěžené" nebo ne) a pochopitelně, nabízí se i variace se zcela novými typy sportů. Tak či onak, třeba věci nebudou nakonec tak zlé: ještě před 40 lety si vědci mysleli, že nikdo nikdy nepřekoná čas 9,60 sekundy na 100 m a ejhle! Bolt zaběhl v roce 2008 v Pekingu čas 9,58 s.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!