Chcete zhubnout?

Publikováno: 28.06.2011 14:21 | Petr Hájek

Pak byste se paradoxně měli raději začít vyhýbat všem věcem, označeným jako „dietní"... Jak je to možné?

 

2011-06-28-1

 

Jestliže máte v plánu zhubnout, pak zřejmě nejlépe uděláte, když se začnete vyhýbat všemu nízkotučnému a dietnímu. Nedávný průzkum provedený Purdue University totiž zjistil, že krysy, které jedli směs čipsů nízkotučných s vysokotučnými, získaly na váze více,než krysy, které jedly jen vysokotučné.

U lidí se k celé věci přidává i psychický prvek: „Můžu jíst víc, když je to nízkotučné přece...". Krysy ale podobně nepřemýšlí, takže co za věcí vězí? Jsou to hormony. Normálně, když si dáte tučné čipsy, tak chuť mastnoty tělu říká: „Právě dorazila pořádná zásilka kalorií!" Tělo se proto připraví na trávení jídla a vyšle rychleji hormonální signál, že další hlad již není.

Když si ale dáte low-fat low-calorie jídlo, které by mělo mít kalorií 1 500, avšak má jich 200, tělo je zmateno a neví, jak adekvátně zareagovat. Typicky se však zachová tak, že vyplaví další hormony vyvolávající hlad. Malá odbočka, umělá sladidla a náhražky tuků nejsou řešení, jelikož by snadno vyvolávaly u řady lidí „přežírání".

Je tu ale i dobrá zpráva: tělo si nechá také vnutit, že jste již snědli více, ačkoliv to není pravda - stačí k tomu jíst pomalu, pomaličku. Tělo má čas vyplavit hormony sytosti a vy toho méně sníte. Takto se lze po čase vytrénovat na stejný pocit sytosti jako kdybyste snědli jídlo o 40 % kaloričtější.

Hodnocení článku:Komentáře

Milánský street-style zblízka Milánský street-style zblízka Není nad to vyrazit na náhodnou procházku po nějakém stylem proslulém městě a sledovat, co zde nosí místní lidé...     ... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!