Co říkají vaše vlasy o vašem zdraví?

Publikováno: 27.04.2012 13:44 | Petr Hájek

Mnoho částí těla má schopnost upřesnit vám, jak na tom jste se zdravím. A jednou z těch nejvíce viditelných jsou vlasy a hlava.

1. Lupy nejsou škodlivé

Tzv. lupy nejsou ani nakažlivé, ani neznamenají žádné riziko. Takže jak vlastně je člověk získá? Doktoři si sami dodnes nejsou jistí - první teorie říká, že je za tím jedna přemnožená houbovitá buňka, další zase, že má daný člověk příliš mastnou kůži, třetí to připisuje na vrub obezitě, stresu, zimě, suchosti, ekzému, lupence, no zkrátka, není toho právě málo...

 

2012-04-27-1

 

2. Vlasová analýza je nespolehlivá

Někeré firmy a jedinci tvrdí, že dokáží analyzovat ze vzorku vlasů, co vlastně organismu chybí a jaký vitamínový skluz má. Ve vlasech se dá nalézt pár věcí, jako třeba to, jestli se vás někdo pokouší otrávit arsenem nebo olovem, ale vše dnes tyto výsledky zkresluje - od šamponu, po deště, takže brát vlasy jako důkaz pro to či ono dnes odmítá většina seriozních středisek a osob.

2012-04-27-2

 

3. Jak na lupy?

Většinou se doporučuje používat protilupový šampon každý den a nechat ho působit nejméně 5 minut. Pak dokonale opláchnout. Jestliže se pořád nic ani cca do týdne neděje, zkuste šampon s jiným poměrem účinných látek, jelikož často funguje z 20 produktů pouze jeden. Pokud je to s lupy opravdu zoufalé, je čas vyrazit ke kožnímu doktorovi.

2012-04-27-2

 

4. Kolik vypadlých vlasů je normálních?

Není to zrovna vědecké měřítko, nicméně řada vlasových expertů tvrdí, že může denně vypadnout i 100 vlasů či více bez toho, aniž by se muž musel bát plešatosti. Mimochodem, z asi 100 000 vlasových folikulů, co máme, jich vždy jen asi 90 % produkuje vlasy a 10 % odpočívá. Když vlas vypadne, prostě začne po čase ze zdravého folikulu růst opět další. 

 

2012-04-27-2

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!