Hunger Games: Do třetice všechno skvělé

Publikováno: 30.03.2012 23:40 | Dorian Ducard

Znáte ten pocit, když přijdete do kina na „zaručeně“ kvalitní horor, ale odcházíte zcela zklamáni tím, že se z hororu vyklubala spíše komedie? Tak já jsem zažil něco podobného, ale naprosto opačně v kladném slova smyslu. Režisér Garry Ross natočil svůj třetí film a ten se rozhodně povedl.

Hunger Games

Hunger Games je film, který rozhodně není jen obyčejným blockbusterem začínající letní sezóny, na který byste jen tak zapomněli. Už jen kvůli krásné Jennifer Lawrence (hraje svoji roli velmi dobře) a přesvědčivému Joshovi Hutchersonovi. Ostatní herecké obsazení je také kvalitní (Tucci či Harrelson), ale ústřední dvojice prostě vládne plátnu, a to je největší plus tohoto filmu. Hlavní hrdinové si padli do noty, nikdo nepřehrává a žádný nekazí celkový dojem dvojice. Co jsem já v tomto filmu viděl? Inspiraci u velmi kvalitních filmů. Možná budu odvážný, ale úvodní atmosféra by si mohla tykat s některými scénami z filmu Schindlerův seznam. Ano, až tak… Obsahuje záběry, které jsou pro klasiku od Spielberga velmi typické: držení se nevinných obětí za ruce, detaily na bezcitné dozorce a konečně i depresivní hudba (soundtrack patří mezi ty lepší). To vše prostě funguje. Úvod vás vtáhl a Hunger Games se posunuly do dalšího levelu. Po klasickém seznámení s realitou a po lehkém nastínění, jak to bude dál, přichází survival část. Viděli jste film Apocalypto od Mela Gibsona? Tak čekejte lehčí formu bez krve, ale zato s větším atmosférickým účinkem. Film je svižný, a to je jeho velká výhoda. Určitě se naleznou slabiny filmu jako například občasná polevující atmosféra či „kýčovité“ jednání, ale jako celek si scénář a režisér počínají nadprůměrně. Ve filmu najdete i „poslání“. Režisér dokázal lidem naservírovat boj za svobodu a odvahu v zajímavém balení, v takovém, které vás nenutí přemýšlet proč. Je to správné, tak to dělejme všichni a neřešme to, co si o tom řekne společnost. A to v některých filmech chybí. A je tu konec, konec, který je jako od Shakespeara (Romeo a Julie), ale v lepším a zábavnějším provedení.

Na 99 % se dočkáme pokračování a já se na ně těším. Film si to zaslouží, ne jen kvůli dobrým tržbám, ale hlavně kvůli kvalitě filmu. Snad vás tato recenze přesvědčí si zajít do kina na tento film. Hunger Games není natočen na to, aby se něj dívalo na obrazovkách „notebooků“ či TV. Tento film patří na velké plátno, protože jinak uberete filmu hodně na kvalitě.

Viděli jste již Hunger Games?

Celkem hlasovalo: 60
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!