Jak moc musíte cvičit pro základní udržení zdraví?

Publikováno: 22.02.2012 13:53 | Petr Hájek

Dát si v posilovně nebo mimo ni pořádně do těla je tvrdá práce. A to je ten problém. Ne každému se tam chce trávit hodiny a dny, nebo na to zdravotně nemá a přesto touží po skvělé figuře i zdraví. Jak to ale vypadá, stačí k tomu mnohem méně, nežli si myslíte...

 

2012-02-22-1
 

 

Vědci v Kanadě provedli zajímavý pokus - zjišťovali, kde přesně je ta hranice mezi šetřením času a cvičením. Tentokrát se ale nebavíme o cvičení pro soutěž kulturistů, ale o prostém zachování dobrého zdraví. Vzali si k tomu na pomoc dvě skupiny lidí: ženy a muže středního věku, jinak zdravé a druhou skupinku +/- stejnou, zato ale s kardiovaskulárními problémy.

Cvičební program po nich pak vyžadovaný bylo prosté intervalové cvičení na rotopedu: krátké periody tvrdé akce a další kolo chládnutí. Zajímavé ale je, že to celé bylo velmi krátké: 1 minuta na 90 % maximální zátěže (měřeno jako dosáhnutí 220 tepů minus vás věk). Poté se šlapalo lehce a takto se opakovalo 10x. Toto se celé provedlo 2x týdně a to bylo vše.

A teď to přijde. Žádné desítky hodin v posilovně, ale i přesto všichni v tomto průzkumu, včetně pacientů s chorobami srdce, vykázali výrazné zlepšení stavu. Jejich těla produkovala více buněčných proteinů a i jejich nižší hormonová odezva na cukr zajistila, že budou mít menší šanci na diabetes typu 2. Bylo to cvičení na každý pád, ale velmi velmi krátké, takže jej může zvládnout prakticky každý.

Není zde nic špatného na tom, cvičit více a stavět si různé tělesné svaly, většina lidí ale bere cvičení jako nutnost, kterou potřebují k udržení zdraví. Pro ně bude jistě informace o tom, že 1-3 hodinky normálního cvičení (ne každý má rotoped) týdně je vše, co pro zdraví musí udělat. Takže to vychází asi na 30 minutek cvičení denně, což není za slušné zdraví špatná cena, co říkáte... ?
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!