Jak na cukrovku?

Publikováno: 29.05.2010 15:39 | Petr Hájek

Jistě se shodneme, že jestli se člověk bez něčeho opravdu obejde, pak je to nejrůznější sbírka nemocí. V našich končinách jednomu hrozí převážně cukrovka, takže si pro jistotu prozradíme pár triků, jak se jí ideálně zcela vyhnout.

1. Jezte jablka

V jisté finské studii bylo zjištěno, že muži, kteří jedí nejvíce jablek (a dalších jídel s látkou Quercetin) mají také o 20 % méně diabetu nebo srdečních chorob. Další jídla bohatá na Quercetin jsou cibulky, rajčata, zelená listová zelenina a veškeré bobulovité plody typu borůvky.

 

 

2. Nezapomínejte na skořici

Stačí pouhá jedna kávová lžička denně nenápadně ukrytá v něčem sladkém a již to dle vědců stačí k tomu, aby se staly naše buňky citlivější na inzulin. Po 40 dnech se skořicí se dokonce i diabetikům podařilo snížit úroveň cukru v krvi po jídle + je tu i pozitivní vliv na srdce.

 

 

3. Citrusy kdykoliv

Lidé s diabetem tíhnou k tomu, že mívají v těle menší objem vitaminu C. Antioxidanty narvaný citrus je tedy ideální svačinka i doplnění Cčka v jednom. Důvod, proč dát přednost ovoci před pilulkou je taky jasný - ovoce má navíc vlákninu a další nutriety.

 

 

4. Zařaďte do jídelníčku studenovodní ryby

Choroby srdce postihují lidi s cukrovkou až 2x častěji než ty zdravé. Proto dieta bohatá na omega-3-mastné kyseliny rozhodně tělu prospěje. Vynikající je třeba aljašský losos, sardinka, atlantská makrela atd.

 

 

5. Pijte zelený čaj

Známý protizánětlivý bojovník, který se rozhodně doporučuje minimálně všem, kteří jinak veskrze ignorují nějakou životosprávu. Zkuste se proto překonat a nejméně jedno kafe denně nahradit právě zeleným čajem.

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!