Jak se vypořádat s přílišným sluněním?

Publikováno: 06.06.2012 15:14 | Petr Hájek

Tu ho máme - další překvapivý fakt: celých 75 % lidí pod 30 let věku má za to, že ležení na slunci je zdravé! Ano, má svoje pozitivní vlivy (třeba tvorba vitamínu D, jenž chybí stále zahaleným osobám - tento detail Alláh lehce nedomyslel...), ale také obsahuje nebezpečné UV záření, které má moc vaše kožní buňky doslova spálit, zmutovat jejich DNA a klidně se postarat o rakovinu kůže ve velmi časném věku.

 

2012-06-06-1

 

1. Dostatek hydratace je základ

Slunce nevysává vodu jen z vašeho těla (rostoucí pocit žízně), ale samozřejmě také z vaší kůže, která je vaším vnějším oblečkem za všech okolností a odnese to jako první. Po zjištění spáleného místa tedy do sebe zkuste dostat nějakou vodu. Napijte se i tehdy, když nemáte žízeň - vaše kůže má!

2. Studená sprcha po akci

Jestliže věnujete celý den třeba mistrovství v plážovém volejbalu a koupání, doktoři radí dát si po spálení studenou sprchu - teplou určitě ne, jelikož může příznaky spálení jen zhoršit. Sprchu si dejte i z toho důvodu, jelikož voda odplaví dráždivou sůl a chlór, které se tam hromadí přes den. Chlor ničí přírodní olejovitý povrch na kůži a sůl z ní zase odsává vlhkost, to je pro kůži smrtelná kombinace.

3. Mastička s Aloe

Lehce “babská” rada, ale když pochází i od doktora a má výsledky, je jistě hned několikrát prověřená... Každý podobně postižený člověk přísahá na mast s Aloe Vera, kterážto rostlina pomůže zredukovat pocit horka a snížit další termální zranění. Někteří pro jistotu přidávají i vitamín C, jelikož jsou přesvědčeni o tom, že působí proti poškozování DNA a tedy rakovině kůže. Nepoužívejte přípravky s alkoholem! Ten pouze dále vysuší vaši již tak ztýranou kůži...

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!