Jak si udržet zdravou prostatu?

Publikováno: 24.01.2010 15:16 | Petr Hájek

Vše, co potřebujete vědět, abyste byli před problémy o kolo napřed... 

Netvrdíme, že následující seznam funguje vždy a u všech, každopádně zvýší vaše šance nemalou měrou a o to tu nakonec i jde. Na úvod nejprve pár čísel: Jen v USA onemocní rakovinou prostaty na 190 000 mužů ročně. Naštěstí je ale poměrně mnoho, co můžete pro prostatu udělat. 

 

 

1.    Držte si váhu přiměřenou své výšce a pravidelně cvičte.

2.    Jezte více ovoce a zeleniny. Rajčata, vodní melouny, růžové grepy, guáve, papája jsou největšími zdroji jednoho z nejmocnějších antioxidantů. Špatná není ani volba typu brokolice, květák či zelí.

3.    Dejte svému doktorovi vědět, zda někdo v rodině neměl rakovinu prostaty. Otec či bratr s rakovinou prostaty = cca 2 x vyšší šance i pro Vás.

4.    Zařaďte do svého jídelníčku také sóju (nemusí to být zrovna tofu po kilech, dobře připravené si jí v některých jídlech vůbec nevšimnete).

5.    Nekuřte.

6.    Jezte více potravin obsahujících selen. To jsou všechny ty obilné klíčky, tuňák, sardinky, mořské plody obecně, jedlí korýši, hovězí játra, ledvinky, vajíčka, slunečnici, sezamová semínka, oříšky kešu, houby, česnek a cibule. Selenium totiž působí na rakovinu prostaty preventivně.

7.    Ve věku 50 let by si měl muž jednou za rok nechat prověřit konečník a nechat udělat příslušný test krve. Muži se zvýšeným rizikem by měli začít již kolem 45ky.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!