Jak spolu souvisí rakovina prostaty a holohlavost?

Publikováno: 01.03.2011 13:22 | Petr Hájek

Jestliže jste teprve mezi svými 20-30 lety a přesto vaše hlava připomíná koleno, může to být znakem toho, že se u vás později s vyšší pravděpodobností rozvine rakovina prostaty.

 

2011-03-01-1


Za zjištěním stojí Francie, kde na toto téma proběhl nedávno výzkum naznačující řečené. V rámci celé studie bylo zkoumáno na 650 mužů, kteří vykazovali prvotní znaky mužské holohlavosti. A k čemu tedy studie dospěla?

Ti muži, kteří byly později v životě diagnostikováni jako trpící rakovinou prostaty, měli zároveň i dvojnásobnou šanci, že se u nich začala projevovat předčasná holohlavost - to vše ve srovnání s běžnou skupinou mužů bez rakoviny samozřejmě.

Dle výzkumníků a lékařů bylo prý naprosto jedno, jaký stupeň holohlavosti muž vykazoval, rozhodující bylo pouze to, že začal vlasy ztrácet brzy. Nebezpečná je tedy jakkoliv předčasná holohlavost.

To, že se u vás brzy objeví pleš, nicméně určitě neznamená, že dostanete rakovinu prostaty, ovšem neuškodí promluvit na toto téma s doktorem a namísto 50 let se nechat prověřit již ve 40. Dodejme si ještě pro úplnost na závěr, že jak vyšší riziko rakoviny, tak i holohlavost souvisí s jedinou věcí - vyšší hladinou testosteronu v krvi.

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!