Jaká je budoucnost mužské antikoncepce?

Publikováno: 08.02.2012 13:46 | Petr Hájek

Napovíme na úvod, že se mezi velmi tradičními metodami (kondom, ...) objevila po čase opět jedna nesmírně zajímavá a slibující skvělou budoucnost a dokonce i návratnost celého procesu!

2012-02-08-1

 

Může být snad krásnější reklama pro nějaký antikoncepční prostředek, nežli kdyby byla pro muže 100 % účinná a přitom bez efektů a kdykoliv vratná, takže by se muž během chvilky zase stal plodným? Zní to možná až příliš dobře na to, aby to mohla být pravda, že... ? Ale dle jednoho článku v magazínu Reproductive Biology and Endocrinology to prý není až tak moc vzdálená budoucnost či pustá fantazie. O co jde?

Výzkumníci byli v rámci jednoho projektu testujícího plodnost savčích samců schopni zredukovat počet spermií schopných oplodnění. Vše bylo testováno pro začátek na krysách, lidé budou na řadě až posléze. A jak se jim to povedlo? Použili k tomu terapeutického ultrazvuku (neplést prosíme s obrazovým ultrazvukem, jímž vám u doktora luxují tělo a jenž je naprosto neškodný!).

Terapeutických ultrazvuků je využíváno, jak naznačuje jejich jméno, cíleně a k určité stimulaci nějakého místa. Tj. tento typ je vaším tělem pohlcen, kdežto typ zobrazovací prochází skrz. Tyto metody se již zkoušely kdysi v 70. letech minulého století, kdy k testům byli vybráni muži s rakovinou varlat, jenž o plodnost přišli tak jako tak. K velkému překvapení to prý fungovalo skutečně výborně (a k tomu i s bezbolestným procesem).

Takže, co to všechno vlastně znamená pro muže? Profesor James Tsuruta (autor studie a asistující profesor pediatrie na University of North Carolina School of Medicine) stojící za projektem věc okomentoval těmito slovy: "Moderní muži toho dnes nemají v oblasti antikoncepce na výběr právě přehnaný počet, jestli se nepletu, je to buď kondom nebo trvalá operace. Logicky to znamená, že jakákoliv další volba, kterou můžeme mužům nabídnout, bude určitě přijata oběma pohlavími s velkým nadšením."
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!