Jaké zdravotní přednosti přináší jezení chilli?

Publikováno: 15.02.2012 13:37 | Petr Hájek

Zdravotní benefity zařazení chilli do své kuchyně jsou jeho zkušeným jedlíkům určitě již dávno zřejmé, přesto nám neuškodí, zdůraznit si dnes ty největší...

 

2012-02-15- 1

 

1. Snižuje hladinu cukru

Jezení chilli je výborné u lidí co mají nadváhu nebo trpí diabetem. Studie v American Journal of Clinical Nutrition, July 2006 prokázala, že osoby, jenž chilli do jídelníčku přidaly, dosáhly snížení hladiny inzulínu potřebného ke snížení hladiny krevního cukru po jídle o celých 60 %. Tím se méně namáhá slinivka a tedy déle slouží. Cesta, jakou se to děje, ještě není zcela prozkoumána, ale nešť, hlavně, že to funguje!

2. Zkvalitňuje oběhový systém

Zdraví srdce je na prvním místě, určitě tedy není  k zahození pamatovat také na to, že chilli pomáhá i proti oběhovým problémům a mrtvicím. Zřejmě jen málokdo zvládne pořádnou dávku chilli denně, takže ti méně odolní jej mohou zabalit do nějakého jiného jídla a hltat v kusech.

 

2012-02-15- 1
 

 

3. Působí proti bolesti

V chilli obsažený capsaicin se pozitivně projevil na zdraví i u osob trpících revmatem a artritidou. Pravidelné holdování chilli tak má šanci napomoci minimalizovat dopady těchto nemocí a zmírnit jejich vlivy na tělo. Capsaicin je též užitečný proti bolesti obecně - působí bez toho, aniž by tělo otupoval a znecitlivoval, jak je zvykem u jiných látek.

4. Funguje jako relaxant

Mnohé moderní studie prokazují, že chilli papričky mají pozitivní vliv také na tělesnou relaxaci. Capsaicin totiž blokuje jistou tělní chemikálii (Substance P), jenž je zodpovědná za přenos a čití bolesti. Chilli tedy může pomoci od bolestí hlavy, migrén, nepohodlí atd.

 

2012-02-15- 1
 

 

5. Snižuje riziko rakoviny žaludku

Další velmi příjemný vliv chilli na člověka spočívá v tom, že snižuje šanci na to, že onemocníte rakovinou žaludku. Zkoumala to v roce 1994 Yale University of Medicine a dospěla k závěru, že je zde mezi oběma věcmi určitě propojení - lidé, kteří se chilli vyhýbali, měli šanci na řečenou nemoc o 95 % vyšší! Studie neuvedla přesná a doporučená čísla, ale shrnula to slovy: "Čím více ho sníte, tím lépe pro vás." Třeba v Mexiku, kde se chilli holduje ve velkém, je žaludeční rakovina velice vzácná.

Hodnocení článku:Komentáře

Chystáte se na dovolenou? S MUDr. Jaroslavem Foltýnem jsme si vyměnili mnoho užitečných informací! Chystáte se na dovolenou? S MUDr. Jaroslavem Foltýnem jsme si vyměnili mnoho užitečných informací! Mnoho lidí může jistě říci, že ve volbě dovolené nejsou konzervativní, ale v otázce s kým budou cestu realizovat, sázejí... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!