Jednoduchý trik, jak jíst o 10 % méně

Publikováno: 28.03.2012 15:37 | Petr Hájek

Hledáte vždy cestu, jak ušetřit pár kalorií? Pak rozhodně nepropásněte dnešní trik...

2012-03-28-1

V nedávné blíže neupřesněné studii byl použit dezert krémovité povahy, můžeme si jej snad pro zjednodušení nazvat prostě “pudink”. V rámci akce si 10 testovaných osob postupně kousalo dezertu a přitom jim zároveň byla do nosu pouštěna vůně daného zákusku. Postupně si každý 30x kousnul a mohl si určovat za pomoci tlačítka, jak moc velký kousek uhryzne.

Zjištěné výsledky publikované v magazínu Flavor byly opravdu zajímavé - čím bylo aroma věci výraznější, tím menší kousky si lidé brali! V průměru tedy osoby při opravdu nejsilnějším aromatu snědly o 5-10 % méně, než ty, u nichž byla vůně méně výrazná až vyloženě slabá. A co z toho všeho tentokrát vlastně plyne za ponaučení na závěr?

Prsty v tom má jako vždy mozek, resp. psychika - když je nos zahlcen opravdu intenzivní vůní, člověk má sklony jíst menší kousky jídla, jelikož si podvědomě nechce přetížit svůj čichový a chuťový orgán. Autor studie René A de Wijk je toho názoru, že se toho dá poměrně solidně využít právě v tom případě, kdy si cíleně vezmeme nějaké intenzivně vonící jídlo, abychom ho následně snědli méně a tedy logicky také pak méně přibrali.

Některá jídla voní intenzivněji syrová, jiná zase nejlépe vyniknou při upečení nebo ugrilování. Když ale naleznete jejich ideální čichové maximum, dá se předpokládat, že se řečená věc uplatní i u vás. Osoby s rýmou mají ale (tak na ten týden zhruba řekněme) smůlu, zdá se...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!