Jsou vitamíny k něčemu?

Publikováno: 08.05.2011 13:19 | Petr Hájek
Polovina osob do sebe dnes sype jídelní suplementy doslova ve velkém - vitamíny, chybějící prvky, podpůrné látky, ... Nabízí se otázka, jestli to všechno k něčemu je? Ano, ale...
 
2011-05-08-1
 

Situace je dnes taková, že zhruba přes 50 % osob pojídá dietetické suplementy všeho druhu: vitamíny, minerály, zdravotní rostliny, čaje, ... Čemu to zaručeně prospělo, tak peněženkám prodejců - jen v USA v roce 2006 lide vydali za podobné věci 27 miliard USD.

Jestli by si lidé měli na něco dle doktorů dát pozor, tak nezaměňovat tyto suplementy a léky na předpis. Jednoznačně nejpopulárnější jsou dnes multivitamíny, jež používá jen v USA nějakých 40 % lidí. A v čem je tedy zásadní problém? Spousta lidí bere suplementy jako náhražku slabého jídelníčku. A to je malér.

Pokud něco podobného praktikujete i vy, pak tento přístup ze svého života rychle vystrnaďte - jestliže budete kašlat na jídlo a jíst multivitaminy, v žádném případě na tom nebudete líp, než osoba stravující se zdravě, sem tam cvičící a projevující náznaky zdravého životního stylu. Doktoři se jednohlasně shodují, že pro zdravý životní styl neexistuje ze zdravotního hlediska žádná náhrada.

Vezměme si třeba takový vitamin C - ten sice v multivitaminech rovněž je, ale zelenina a ovoce se jí také kvůli mnoha dalším zde obsaženým látkám (lykopen, quercetin, indoly, ...). Pouze C to zkrátka nevytrhne, jelikož tělo není jednoduchá zkumavka. Multivitaminy jsou opravdu "jen" doplněk chybějících věcí, ale kompletní náhradou by se opravdu nikdy stávat neměly!Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!