Jste závislí na cukru?

Publikováno: 25.04.2012 14:09 | Petr Hájek

Při pohledu na nějakou narkomanskou trosku si jistě každý normální člověk řekne něco v tom duchu: “Jak jen tak může někdo klesnout!”. Přitom ale sám často ujíždí na jiném bílém prášku - totiž cukru!

1. Je návyk na cukr reálný?

Skoro každý vám mezi dvěma hryznutími do čokolády řekne, že si právě on dokáže odříct čokoládu, koblihy nebo zákusky, kterými se denně láduje. Ale jde o skutečný návyk? Odpověď na tuto otázku je trochu obtížnější, nežli by se zdálo. Každopádně cukrové orgie v mozku působí na stejná centra a hormony “dobré nálady”, jako zakázané drogy. Cukr ale organismus, na rozdíl od drog, potřebuje v rozumné míře (!) k přežití.

 

2012-04-25-1

 

2. Způsobuje cukr diabetes?

Asi jste již slyšeli, že když budete pořád jíst sladké, obstaráte si cukrovku. Pravda je taková, že cukr samotný diabetes nezpůsobuje, ale může snadno přivodit nerozumnou konzumací řadu příznaků a faktorů, které se na vzniku cukrovky již aktivně podílí - a na prvním místě je samozřejmě nadváha. Ta totiž způsobuje větší odolnost těla na inzulin a tedy zvyšuje danou šanci.

 

2012-04-25-1

 

3. Je přírodní cukr lepší než syntetický?

Nikoliv, pouze někomu lépe a jinak chutná - med, hroznový cukr, vypařená šťáva nebo džus, je úplně jedno, odkud cukr pochází, pořád se ocitne na tom samém místě, ve vašem krevním řečišti. Přírodní cukry ale obsahují kromě samotného energeticky bohatého cukru navíc ještě i všelijaké živiny, takže o něco lepší alternativou k běžnému cukru rozhodně jsou.

 

2012-04-25-1

 

4. Kolik cukru se považuje za zdravou dávku?

Průměrný člověk denně sní přes 19 lžiček cukru, což dělá 285 kalorií jen z cukru. Zdravotní experti ale říkají, že je to moc a radí používat maximálně 9 lžiček u mužů a 6 u žen. Pozor ovšem, týká se to veškerého cukru za den, ne toho, kolik kostek si můžete dát najednou do kafe či čaje! A vztahuje se to i na cukr v pečivu, limonádách atd.

 

2012-04-25-1

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!