Kontaktní čočky vidící hladinu cukru v krvi

Publikováno: 23.05.2012 14:33 | Petr Hájek

Za ta léta, co světu našinec profesor Otto Wichterle představil kontaktní čočky, jsme je viděli již v nesčetných podobách. Ta dnešní ale vše ostatní trumfuje.

2012-05-23-1

Kontaktní čočky dnes svedou mnohé - upravují nám realitu vidění a přidávají k ní tu virtuální, jindy zase pomohou upravit barevný odstín očí na jiný, pomohou oku správně pouštět slzy, no a nesmíme zapomenout ani na jejich funkci zábavnou či estetickou. Dnes se ale k řečeným funkcím přidává jedna důležitá zdravotní.

Miliony moderních lidí trpí diabetem. A ještě horší, než nemoc a dieta samotná, je u ní snad už jen bolestivý invazivní způsob zjišťování hladiny cukru v krvi. Jde ale v první řadě o to, že podobné kontaktní čočky svedou právě ono důležité monitorování krevního cukru, takže mohou zachránit diabetikům život.

Zatím se jedná o prototyp sestrojený na University of Akron. Tyto využívají faktu, že se nekorektně zpracovaná glukóza hromadí v slzách, stejně jako v krvi. Čočky si hladiny všimnou, zareagují změnou odstínu a jejich nosič má rázem jasno, že je potřeba udělat něco se svým stavem - najíst se, přidat cukr, aby nebylo zle po inzulínu atd.

Věc přitom není žádná novinka - Dr. Jun Hu, organický chemik, se projektu věnuje již od roku 1999. Zatím je prý vše v takovém stavu, že čočky sice změní odstín, jejich nositel si toho ale všimne spolehlivěji pouze tehdy, když se podívá do zrcadla nebo na jejich odstín upozorní někdo z okolí. 

Čočky jsou sice ohromným skokem, nicméně stále pořád ještě na začátku, bohužel...

Hodnocení článku:Komentáře

Olympijská pochodeň prodána za 192 000 USD Olympijská pochodeň prodána za 192 000 USD XXX. Letní olympijské hry 2012 chystané v Londýně ještě ani nezačaly a již se čile kšeftuje s pochodněmi... Za... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!