Lékařská tajemství pro moderního muže, díl 12.

Publikováno: 09.04.2010 13:05 | Petr Hájek

Určitě není nic špatného na tom, věnovat se v rozumné míře vlastnímu zdraví. Kromě vyvážené stravy, dostatku pohybu a ideálně co nejméně stresu jsou ale na místě i jisté základní znalosti, bez kterých to dnes zkrátka nejde...

78. Opravdu potřebuji injekci proti tetanu?


Rozhodně a v každém případě. Tetanus je bakteriální infekce, která ale funguje tak, že v momentě jejího objevení už často bývá pozdě na léčbu antibiotiky. A když už v tom budete, rozhodně nezaškodí zvážit i další podobné preventivní očkovací akce, které doporučí váš lékař. To přirozeně platí o to více, když jedete někam do exotické ciziny.

 

 

79. Je k něčemu zvlhčovač vzduchu?


Ano, je, problémy způsobené suchým vzduchem sice nemusí mít každý, ale v extrémním případě dotyčný trpí vysycháním sliznic, které se může projevit až mikrotrhlinkami a tedy i infekcemi krku, rýmou či dalšími negativními faktory, kterým by se člověk měl vyhnout - suchá kůže, popraskané rty, alergie atd. Jestliže nechcete dávat tisíce za nějaké hi-tech řešení, bohatě si vystačíte s plochou nádobkou umístěnou u nějakého zroje tepla (na topení klidně).

 

 


80. Na mém hrnku je nálepka se zdravotním varováním, co s tím?


Jakékoliv podezření podobného rázu určitě nejde brát na lehkou váhu, takže za předpokladu, že na něco podobného skutečně narazíte, hrnek nepoužívat k pití, ale již jen jako stojan pro tužky.

 

 

81. Je tzv. prasečí chřipka jen mediální bublina?


Bohužel není, obáváme se ale také, že většina lidí navíc zapomíná i na globální hledisko, totiž možnost, že virus zmutuje v něco skutečně mimořádně smrtelného. Něco podobného se již stalo v roce 1918 - tehdy se objevila první vlna Španělské chřipky, která byla co do důsledků jen velmi mírná. Po šesti měsících se ale přihnala vlna druhá, která postupně zabila 50 milionů lidí.

 

 

82. Je nějaký důvod považovat za lepší kuře grilované než smažené?


Ano, je, třeba takové Kentucky Grilled Chicken je skutečně ze zdravotně-energetického hlediska lepší než kuře smažené, ale pozor, nepleťte si to prosím s pojmem "zdravé". Řekněme proto spíše, že je "méně škodlivé". 

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!