Lékařská tajemství pro moderního muže, díl 13.

Publikováno: 20.04.2010 14:54 | Petr Hájek

Určitě není nic špatného na tom, věnovat se v rozumné míře vlastnímu zdraví. Kromě vyvážené stravy, dostatku pohybu a ideálně co nejméně stresu jsou ale na místě i jisté základní znalosti, bez kterých to dnes zkrátka nejde... 

83. Na jaké věci s negativním vlivem na zdraví si dávat pozor o dovolené?

Prvním problémem je nedostatek spánku. Čekají na vás večírky, návštěva rodiny, nebudete spát ve vlastní posteli, ... - to jsou vše věci, které člověka o dovolené pomalu vyčerpávají, takže jak se s tím poprat bez pomoci spacích prostředků? Velmi snadno, stačí použít starý trik se "šlofíky" (raději několika), dokonce i 20 minut odpoledne člověka solidně vzpruží. Za druhé tu máme alkohol, ke kterému lze říct jen jediné - člověk nesmí pít jako člověk, ale jako zvíře, protože to vždycky ví, kdy má dost + doporučuje se každý drink proložit sklenicí čisté minerálky. Rozhodně také nic nepokazíte tím, když se na začátku každého dne trochu rozvičíte (aspoň 7 minut).

 


84. Jaké typy nehod v prázdniny kulminují?

Jak přibývá volna, celkem logicky se zvyšuje i podíl pádů, nehod a popálenin (lidé samozřejmě operují více s ohněm, když je zima, ovšem ani v létě nejsou popáleniny žádnou výjimkou). Je zajímavé, že se zvyšují v tomto období i transplantace srdce, což jde ruku v ruce s tím, jak se lidé zdaleka setkávají anebo někdo někoho z rodiny napadne, ale to už je skutečně extrém. Pokud jste i vy s rodinou takříkajíc na kordy, radši jen pošlete lístek z dovolené odjinud...85. Když budu hodně cestovat, je tu nějaký trik, jak na časové posuny?

Jsou v zásadě řečeno dva. Jednak zůstaňte u své přirozené spánkové rutiny namísto snahy o její přizpůsobení. A za druhé, američtí lékaři doporučují vzít si za této situace Melatonin, který pomáhá mozku rychleji se srovnat s novým spánkovým cyklem.


86. Způsobuje práce typu odhrabávání sněhu infarkt?

Aktivita jako taková nezpůsobí samotný infarkt, pouze urychlí jeho příchod. To jsou ovšem případy, kdy by jej dotyčný brzy stejně dostal i při jiné činnosti (sekání trávy, ...). Pokud je člověk zdravý a rozumnou měrou dbá životosprávy, nemá se čeho bát.

Hodnocení článku:Komentáře

7 klíčových momentů v historii přírodního (a přirozeného) odívání 7 klíčových momentů v historii přírodního (a přirozeného) odívání Mezi prvními lidskými odívacími snahami a moderním nákupním centrem je poměrně dlouhá řada klíčových stylově-oblékacích bodů,... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!