Lékařská tajemství pro moderního muže, díl 15.

Publikováno: 08.05.2010 13:07 | Petr Hájek

Určitě není nic špatného na tom, věnovat se v rozumné míře vlastnímu zdraví. Kromě vyvážené stravy, dostatku pohybu a ideálně co nejméně stresu jsou ale na místě i jisté základní znalosti, bez kterých to dnes zkrátka nejde...

92. Pokud by měli lékaři tu moc, co by z jídelníčku západní civilizace odstranili nejdřív?

Docela určitě bílý cukr. Jde o prázdné kalorie, navíc návykové pro lidskou chuť. Navíc, cukr je hlavním zdrojem obezity a tím pádem i všech přidružených problémů (hypertenze, deprese, cukrovka druhého typu, ...). Bílý cukr naše tělo nepotřebuje a nepotřebuje ho ani naše společnost.

 

 

93. Je pravda, že je vzduch mimo město zdravý?

Spíše by bylo přesnější říci, že je vzduch ve městě často škodlivý. Obsahuje totiž věci jako je oxid uhelnatý, přízemní ozón, je v něm prach z aut, saze z továrních komínů atd. Není proto žádný div, že se městský člověk cítí líp na obyčejném vzduchu (tj. normálním) mimo město.

 

 

94. Co je pro člověka horší, nuda nebo stres?

Kupodivu, je to nuda - naživu nás drží obvykle pocit, že má smysl naše existence, takže když se jí cítí někdo znuděn, přestává mít jeho osobnost smysl. Aby byl ale stres přínosný, musí být správně dávkovaný! Mírný stres je dokonce pozitivní: Umožňuje nám růst. Běh pro zdraví je stres, konkurence v práci při běžném žití je stres, zkrátka, na rozdíl od stresu, neexistuje dávka nudy, která by pro člověka byla přínosná.

 

 

95. Mám používat vodní filtr, voda z kohoutku se mi zdá OK?

Pokud máte obecní / městský vodovod, měla by se příslušná organizace pravidelně o kvalitu vody zajímat a testovat ji na nezávadnost. Něco jiného je přirozeně vlastní studna, v níž může být stečené skutečně leccos - od chemikálií, přes škodlivé bakterie až po zahradní hnojiva. Její kvalita tím pádem může velmi variovat.

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!