Lékařská tajemství pro moderního muže, díl II.

2010-01-12a
12.01.2010 13:19 | Petr Hájek Určitě není nic špatného na tom, věnovat se v rozumné míře vlastnímu zdraví. Kromě vyvážené stravy, dostatku pohybu a ideálně co nejméně stresu jsou ale na místě i jisté základní znalosti, bez kterých to dnes zkrátka nejde... 5. Jak je na tom s nezdravostí MSG (glutamát sodný)? Panika obklopila poslední dobou vše kolem glutamátů a samozřejmě i jeho milovníky. Situace je toho času taková, že stále víme jen to, že není toxický v množstvích, v jakých si jej obvykle sypeme do jídel. Někteří lidé jsou na něj ovšem citliví, takže se cítí po jeho konzumaci vyčerpaní, zarudlí či dušní. Pokud k nim patříte, pak se samozřejmě glutamátům vyhýbejte.
6. Čím to je, že máme v zimě pocit tužších kloubů než za tepla? Doktoři to zdůvodňují tak, že v zimě máme méně vitaminu D (jelikož méně svítí slunce), což vede k tomu, že některé za našich imunitních funkcí zeslábnou. To se odrazí na celkově trochu oslabeném těle a tedy i pocitu toporných kloubů. Případně můžete zkusit doplnit D jinými cestami (multivitaminy, odstěhování do rovníkové Afriky, ...).
7. Rozhlížím se po novém doktorovi, jaké vlastnosti bych u něj měl hledat? Zde je řešení snadné, zkrátka se musí dobře starat o lidi a poradit si s obvyklými chorobami u osoby vašeho věku. Někteří lidé též nedají dopustit na pravidlo „Doktor jedině mladší nebo stejně starý“. Takto si lze totiž zajistit doktora na celý život a i kontinuitu jeho znalostí o vaší osobě.
8. Chci být zdravější, nechci být slabý a zadýchaný I zde se doktoři vzácně shodují – více choďte! Je to jednoduché, dobře se to dávkuje a nikoho tím neohrozíte (včetně sebe). Jeden den to ale nevytrhne, zkrátka to chce přijmout za vlastní třeba rozhodnutí „Od zítřka nejezdím výtahem!“ a postupně vše prohlubovat. Mimochodem, jistá skupina, jejíž členové udělají více než 14 tisíc kroků denně, trpí obezitou jen v 5 % případů.Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!