Lékařská tajemství pro moderního muže, díl III.

2010-01-14a
14.01.2010 16:21 | Petr Hájek

Určitě není nic špatného na tom, věnovat se v rozumné míře vlastnímu zdraví. Kromě vyvážené stravy, dostatku pohybu a ideálně co nejméně stresu jsou ale na místě i jisté základní znalosti, bez kterých to dnes zkrátka nejde...

9. Je čtení ve tmě škodlivé pro moje oči?

Nikoliv. To nejhorší, co si můžete přivodit při šilhání ve tmě, je bolest hlavy.

10. Když někdo kýchne do ruky a potom chytí za kliku, jak dlouho trvá bacilům, než zmizí?

Obecně vzato platí, že doba životnosti bakterií i virů se liší dle typu konkrétní choroby a povrchu, na němž se nachází. Pokud bychom se měli bavit o běžné rýmě, tak ta hravě přežije 4-24 hodin. Takže umývat ruce.

11. Co mi doporučujete po holení?

Moderní doktoři v USA se shodují, že není na škodu dát si na obličeji po holení nějaký přípravek obsahující oxidy zinku, jinak mechanické blokátory slunečního záření. Jen pozor, jejich absorbce trvá cca 15-20 minut. V domácích podmínkách ČR bude stačit zkrátka voda po holení s ochranným faktorem.

12. Takové ty drinky zahánějící aktivně chřipku jsou k něčemu?

Nijak zvlášť nepomáhají, funkci mají spíše podpůrnou. Ale tu má i běžné ovoce typu citron a pomeranč.

13. Je dobrý nápad zajít občas za dermatologem, i když je má kůže v pořádku?

Po většinu času se lidská pleť o sebe postará sama, takže dermatologa není nutno vyhledávat dokud člověk nemá pocit, že je něco špatně. Některé věci jsou zřejmé, jako třeba dlouhotrvající vyrážka, ovšem jiné naneštěstí nikoliv, jako třeba melanom, nejzhoubnější kožní nádor. Zapamatujte si proto pravidlo AHOJ: Pokud je nějaký výrůstek Asymetrický, má nepravidelné Hranice, jeho Odstín je nestejné barvy a Jádro výrůstku je větší než guma od tužky, pak šupem k doktorovi. Rozhodně neuškodí se zhruba jednou za měsíc zběžně zkontrolovat v zrcadle.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!