Lékařská tajemství pro moderního muže, díl VI.

2010-01-28a
28.01.2010 15:06 | Petr Hájek

Určitě není nic špatného na tom, věnovat se v rozumné míře vlastnímu zdraví. Kromě vyvážené stravy, dostatku pohybu a ideálně co nejméně stresu jsou ale na místě i jisté základní znalosti, bez kterých to dnes zkrátka nejde...

25. Je lepší jedno hodinové cvičení o víkendu nebo 3 x 20 minut přes týden?

Zde musíme odpovědět rovněž otázkou: Je lepší čistit si zuby každý den 5 minut nebo jednou za týden hodinu?

 

 

26. Počítá se sekání trávy do cvičení?

Jistěže, je to solidní porce pohybu a gymnastiky. Jen pozor na nesprávné úhly, ať vás později nebolí záda.

 

27. Jezdím každý den 45 minut do práce, dá se to nějak využít?

Jakkoli to bude znít někomu zřejmě směšně, ano, dá. Doktoři doporučují promasírovat si v této chvíli sedací svaly: Nejprve stisknout rukama obě půlky (5 x 30 vteřin s 10 s rozestupy), poté totéž po jedné s levou a pravou 20x. A do třetice pokrčit ramena co nejvíce k uším, vydržet 10 s a poté 5x zopakovat.

 

28. Jsou peníze doopravdy tak špinavé jak se o nich říká?

Studie na téma čistota peněz již nějaké proběhly a jejich výsledky jsou velmi velmi zajímavé: Cca 94 % bankovek má na sobě potenciální patogeny. Dle jiné studie má na sobě 92 % bankovek stopy kokainu. Kůže poskytuje dostatečnou ochranu, samozřejmě je ale nutno vyhnout se jakémukoliv olizování bankovek, o kokainu ani nemluvě...

 

39. Co to je takový ten praskavý zvuk v mém loktu či koleni?

Když natahujete kloub, vytvoří se vakuum, které vtáhne vzduch z tekutiny uvnitř kloubu, což dá vzniknout tomuto typickému zvuku.

 

40. Zahání stejně rychle žízeň voda teplá a studená?

Nikoliv, studená voda způsobí, že žaludku gastrické vyprázdnění trvá déle. Naopak teplá pomůže od žízně rychleji. Rozhodně se ale kvůli tomu nezříkejte oblíbeného studeného drinku - žaludku se studeným pitím jen zkrátka trvá o chvíli déle, nežli mozku sdělí, že je tělo hydratováno.

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!