Lékařská tajemství pro moderního muže, díl VII.

Publikováno: 06.02.2010 16:39 | Petr Hájek

Určitě není nic špatného na tom, věnovat se v rozumné míře vlastnímu zdraví. Kromě vyvážené stravy, dostatku pohybu a ideálně co nejméně stresu jsou ale na místě i jisté základní znalosti, bez kterých to dnes zkrátka nejde...

41. Když si všimnu nějakého zdravotního problému, jak dlouho čekat před tím, nežli zajdu k doktorovi?

Přijde na věc. Při bolesti na hrudníku okamžitě. Stejně tak při dalších vážných příznacích typu omdlení. U relativně neškodných věcí typu průjem ši chřipka postačí 2-3 dny. U kloubu či svalu 5-7 dní.

 

 

42. Je opravdu mrkev dobrá na oči nebo je to jen pohádka pro děti?

Lutein je pro oči dobrý, obsahuje ho ale veškerá zelená zelenina, nejen mrkev. Celá fáma údajně vznikla v době 2. světové války kdy spojenci rozšířili historku o mrkvi, aby zamaskovali používání radaru.

 

 

43. Můj dermatolog se mě ptá, kolikrát jsem se spálil před 18 lety věku, hrozí mi melanom?

Doktoři dnes mají za to, že většina expozice vůči UV proběhne u každého jedince do 18 let věku (více jak 25 %). Dokonce i při jediném spálení sluncem vzniká riziko kožního nádoru. Ale na druhou stranu se tu bavíme o skutečném zpuchýřujícím spálení, nikoliv prostém zarudnutí.

 

 

44. Jsou čerstvé věci typu jahody, maliny apod. zdravější čerstvé nebo zmrazené?

V objemu nutrientů zde není až takový rozdíl. Jen cca 20 %. Skvělá věc na zmrzlých věcech je ale ta, že neztrácí živiny po čase a samozřejmě nehnijí.

 

 

45. Mám špatná kolena, takže nemůžu joggovat, jakou náhradní aktivitu doporučujete?

Jízda na kole a plavání jsou docela dobré alternativy.

 

 

46. Pokud jde o vitamíny a suplementy, lze se jimi předávkovat?

Samozřejmě. I dobré věci může být přespříliš. Tzn. S multivitaminy to nepřehánět a když už občas nějaký slupnete, tak jen s ohledem na doporučené dávkování. Jestliže je chcete brát dlouhodobě, raději se poraďte se svým lékařem.

 

 

47. Mají ženy menší močový měchýř?

Ano, mají.

 

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!