Letní čas zvyšuje riziko infarktu

Publikováno: 14.03.2012 14:04 | Petr Hájek

Jedna věc je stěžovat si třeba na Facebooku, jak moc se nám nechce vstávat a zcela jiná pak statistika dokazující zvýšené riziko na srdeční stávku...

 

 

 

2012-03-14-1
 

 

Je to prostě fakt - naše vnitřní hodiny tepají jinak a nedají se jen tak o hodinu posunout, což je také jeden z důvodů, proč má řada lidí s přechodem na letní čas problémy a to i velmi vážné. Za dnešním průzkumem a zjištěním stojí University of Alabama (Birmingham) a místní Associate Professor v sekci kardiovaskulárních nemocí Martin Young, Ph.D. Ten sdělil, že riziko roste první 2 dny poté, co je nový čas aplikován.

Abychom ho konkrétně citovali: "Pondělí a úterý hned poté, co posuneme hodiny v rámci přechodu na letní čas o celou hodinu, jsou spojeny s o 10 % vyšším rizikem srdeční příhody. Na druhou stranu, v říjnu zase pro změnu je toto riziko o 10 % sníženo."

Hlavní nárůst je prý vidět první pondělí po změně, kdy ještě lidé nejsou zvyklí vstávat a je to tedy logicky pro tělo největší záběr. Proč ale k podobným věcem dochází je z čistě medicínského hlediska stále i dnes předmětem sporů. Young sdělil na toto téma, že existují teorie zaobírající se spánkovou deprivací, rozhozením interních tělních hodin nebo prostým poklesem imunity ze stresu, ale pořád prý nic určitého.

Ačkoliv se naše tělo většinou novému času rychle přizpůsobí, řada doktorů doporučuje jako prevenci právě před oněmi dvěma nejkritičtějšími dny vstát už v sobotu a neděli o půl hodiny dříve a zamířit někam na slunce + k tomu si dát velkou snídani, čímž se tělu jemně naznačuje, že dojde ke změně cyklu (a to přeci jen výrazně hladší metodou). Další den pak již není pro takto vytrénovaný organismus samozřejmě takový šok.

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!