Lexikon ohrožených druhů stylových mužů (prázdninové cestování)

44
30.07.2010 09:16 | Pavel Lopušník Cestujete rádi? Vím, poněkud hloupá otázka, pro čtenáře našeho ezinu, který si uvědomuje, že styl moderního muže je ovlivněn poznáváním a zkušenostmi, které nelze získat jinak než cestováním. Ale tahle otázka musela být položena, protože není cestování, jako cestování. Znám houfy těch, kteří se chlubí, kde všude byli a co všechno neprožili. Dokonce si myslím, že snad jde i o nový druh snobství, kdy si vzájemně před sebou „děláme ramena“, kdo byl nejdále, kdo za dovolenou zaplatil nejvíc, jakou exkluzivní destinaci navštívil. Když ale některého, takového chlubílka zpovídáte déle, zjistíte, že veškerá jeho dovolená se odbývala v hotelovém komplexu a zemi, kterou navštívil, vlastně nezná. Někdy se pak v duchu můžete sami sebe ptát: „k čemu taková dovolená?“ Jsou lidé, kterým tenhle způsob vyhovuje, ale to pak nemá cenu cestovat. Daleko užitečnější je cestovat, poznávat a učit se. Když se pak z takovéto dovolené člověk vrátí, měl by mít pocit naplněného času. Místo pocitu neodůvodněné privilegovanosti by se u něj měl objevit pocit pokory.

Následující článek se vám snaží představit podoby stylovosti, s nimiž se můžete na svých cestách setkat. Je celkem lhostejné jestli vám níže uvedené druhy, stylových mužů, budou připadat sympatičtí nebo odporní, důležité je, že nás ostatní mohou v mnohém směru inspirovat. Možná by bylo zajímavé srovnání, které druhy stylových mužů by preferovaly ženy. Např. časopisy pro ženy vynášejí[1] do nebes bohatého milionáře, na kterého patrně každá žena čeká, a který samozřejmě čeká na ni, připraven se svoji naditou dolarovou, aby uspokojil sny své vyvolené, která si jej zcela omotá kolem prstu. Taktéž arabští princové a bohatí šejkové jsou často vyhledávaným artiklem, který si ženy patrně[2] spojují se stylovostí. Chyba lávky. Stylovost není vždy záležitostí financí. Ba právě naopak. Někteří lidé, kteří mají finančních prostředků příliš, chtějí, aby to bylo vidět, a tak jsou schopni smíchat do sebe šílené kombinace (oděv, doplňky, vůně), které se vzájemně překrývají a stylu to škodí.

Lázeňský švihák  

Teplý, letní den, hudba tiše zní,   bloumá si a sní, švihák lázeňský   až ho dívky u pramene potkáte,   brzy ráno, asi o půl deváté.   Je tak báječný, švihák lázeňský,   něžný, výřečný, švihák lázeňský.       R: Je elegán, dnes náhodou, Karlových Varů ozdobou,   a zítra zas, snad někdo z vás,   vedle něj bude groteskní   už je to tak, on je švihák, lázeňský.    Teplý, letní den, až ho potkáte,   náhle to je on, hned ho poznáte,   slamák, hůl a šaty s plnou parádou,   jak se pyšně nese k vám kolonádou.   S chůzí taneční, švihák lázeňský,   je tak nóblesní, švihák lázeňský. R: Tvář líbeznou, šat s květinou, je lázní stálou ozdobou   v Mariánských, Františkových,   denně ho potkáš v ulicích,   že je to tak, on je švihák, lázeňský.[3] 

Poznáte ho snadno. Oblečený do světlého obleku s pečlivě uvázanou vázankou či šátkem kolem krku, nonšalantním kloboukem, černou vycházkovou holí a občas i květinou v klopě, jak sebevědomou chůzí kráčí kolonádou a srší elegancí. K dámám se chová pozorně, ale nenuceně. Muži na něj trochu žárlí, a aby ne, vždyť je to především vynikající společník. Potkat ho můžete na kolonádách, jak decentně usrkává vodu z léčivého pramene a promyšleně pozoruje okolí, nebo v nějaké ze zdejších restaurací, kde se zastaví, aby načerpal novou energii na golf či vycházku po promenádě. Kdysi neodmyslitelná součást lázeňské kultury zažívá svůj postupný úpadek. A tak jediné, co zbývá je pár vtipů a pikantních historek o dámách, které se v lázních bláznivě zamilují právě do lázeňských šviháků natolik, že zcela zapomenou na svou počestnost. Především na mladší generaci působí tedy tato postava poněkud komicky. Možná je to ona dvornost, pomalu se vytrácející z tohoto světa, která této generaci přijde směšná, stejně tak jako uhlazený styl, který ve srovnání s dnešní uvolněností může na někoho působit archaicky.

Moderní Casanova

Můžete jej potkat v nějakém, středomořském letovisku nebo ve víru nočního života v nějakém velkoměstě, jak flirtuje s opačným pohlavím, které je pro něj spíše skalpem než živou bytostí. Pro ženy samé bývá zobrazením „nevinného“, letního dobrodružství, i když ne jedna se už spálila.  Je pozorný a dvorný, ale to vše má jeden konkrétní cíl – zaujmout, nebo lépe přivábit. Jeho styl lze charakterizovat jako nenucenou uvolněnost. Skutečný, moderní Casanova je především nad věcí a i to je důvod, proč jsme jej zařadili do našeho lexikonu. Daleko častěji se setkáte s karikaturami tohoto druhu, snažící se okopírovat styl úspěšných filmových hvězd. Přeplácáni lacinými voňavkami, mají v hlavě jenom to jediné a tomu podřizují svůj styl i své chování. Právě tak vypadají vulgární podoby, pomalu umírajícího druhu stylových mužů. Přitom základem skutečného svůdce je harmonie stylu – decentní vůně, podtrhávající styl a nenuceně dvorské chování.  Skutečný, moderní Casanova je vždy poněkud tajemný, protože jeho styl je něco jako soukromá alchymie, s níž se nechlubí. Tak jako starodávní alchymisté hledali kámen mudrců, hledá moderní svůdník tajemství života. I on vytváří svůj pomyslný elixír a to z mnohem sofistikovanějších ingrediencí jako jsou svoboda, pocit volnosti, smyslnost, šarm apod.   

 

 

Král nočního života

Pařmen, Kalič - a já nevím, jaká další jména se vztahují či mohou vztahovat k tomuto druhu stylového muže. Král nočního života je skutečným králem noci. Žádná zábava mu není cizí, ale dovede si ji vychutnávat. Skutečný král nočního života se chová poněkud jinak, než jsme zvyklí. Především není tím, který si pod slovem noční život nepředstavuje alkoholové orgie, zakončené rozpravami o tom, co druhý den objevoval na dně záchodové mísy, a jak se dostal ze své opičky.  Král nočního života není pasivním konzumentem zábavy, on ji aktivně vytváří. Je duší velkého města a světlem noci. 

Shválně jestli přijdete na to, ke kterým druhům se hodí následující obrázky.

 

 

        

 

[1] Rok co rok vždy o prázdninách se objeví, v časopise pro ženy, článek či úvodník věnovaný tomuto vysněnému fenoménu ala „Někdo to rád horké“ (znalci tohoto filmu vědí na co narážím).

[2] Soudě dle oblíbených časopisů pro ženy.

[3] Švihák lázeňský: Jiří Schelinger, Václav Zahradník, František Ringo Čech.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!