Máte strach z Alzheimerovy choroby... ?

Publikováno: 16.07.2011 11:01 | Petr Hájek

Pak se vraťte se kávě s kofeinem... ! 

2011-07-16-1

 

Když výzkumníci z floridské univerzity dali myším stiženým alzheimerem postupně kávu bez kofeinu, kávu s kofeinem a čistý kofein, tak zjistili cosi zajímavého. Byla to právě tradiční káva s kofeinem, která zajistila tvorbu hormonu pozitivně působícího na stav mozku, čímž byly rapidně redukovány negativní symptomy choroby.

Hormon způsobil produkci nových neuronů a vznik nových spojení mezi nimi. Vědcům je dnes již mimochodem dobře známo, že tohoto hormonu mají pacienti s Alzheimerovou chorobou málo. Jak bylo v rámci testu dokázáno, pilulky s kofeinem, ani káva bez kofeinu to nevytrhnou, takže občas si dát preventivně kávu je rozhodně dobrý nápad.

Vědci uvedli, že důležité je také to, jaké množství kávy pijete a doporučují 4 šálky denně s tím, že poslední by se měla pít zhruba okolo 16 hodiny. Vědci doporučují kávu překapávanou, jelikož právě ta byla v testu zkoušena. S kávou jiného typu mohou být výsledky doslova radikálně jiné, takže zkrátka mluvit zde lze pouze za její překapávanou formu.

Vědci dále upozorňují, že každé lidské tělo reaguje na kofein jinak, je tudíž vhodné tuto dávku mírně změnit dle indispozic či sklonů dané osoby: někomu může podobné množství způsobit bušení srdce, problémy se spaním a podobné věci. V těchto případech množství samozřejmě snížit. Káva by se měla pít ve staré dobré černé formě, ale když si do ní dáte jeden cukr nebo špetku mléka, stále to věci neohrozí.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!