Naoko zdravá jídla, která vám ve skutečnosti škodí, díl 1.

Publikováno: 26.05.2010 11:33 | Petr Hájek

Moderní člověk často jí a pije věci, o kterých mu bylo řečeno, že jsou pro něj zdravé, takže logicky předpokládá, že je to pravda. Jak se ale vzápětí přesvědčíte, i ty nejzdravější věci mají často svoje háčky...

 

 

Zdravé jídlo je tak trochu jako účastníci reality-show: bez "švihu" a s chorobnou touhou po financích. Není proto divu, že se firmy snaží nám, líným lidem, pomoci nalézt různé zkratky, které sice naoko zpříjemňují konzumaci zdravých jídel, bližší pohled ovšem odhalí, že to často není tak úplně nejlepší nápad.

Vezměme si třeba vitaminové vody libovolné značky. Namátkou Vitamin Water vlastněné společností Coke nebo Sobe Life Water vlastněnou pro změnu Pepsi. V konečném důsledku je jedno, o jakou firmu jde, jelikož se tu bavíme o principu, na který si zkrátka dejte pozor u kohokoliv.

Podobné nápoje obvykle mají pestrobarevné lahve a zdravě znějící jméno, takže si obvykle jeden myslí, že jde o vodu a pár nutrietů. Ano, to by snad mohlo i platit, ovšem pouze za té situace, že nazýváte 8 lžiček cukru „nutrientem". Podobné nápoje ho běžně obsahují kolem 32,5 g i více, takže to už se můžete rovnou zdravotně osvěžovat tak, že si do půllitru vody hodíte jednu tyčinku Snickers (ta má též 30 g cukru).

 

 

Na trhu jsou i nízkokalorické verze jako Vitamin Water 10, ty ale k věci opět přistupují nešťastně. Lidé totiž milují sladké a i to zde výrobci zohledňují. Jediná změna tak typicky je, že se zda tradiční cukr nahradí za umělá sladidla. To je mizerný nápad hned z několika důvodů (zpomalení metabolismu, zmatení jídelního systému těla, zkreslování sladké chuti, neznámé dlouhodobé efekty, nějaká pokoutně dovezená věc může čistě teoreticky obsahovat i v EU zakázanou látku - viz třeba http://ec.europa.eu/food/fs/sc/scf/out34_en.pdf, ...).
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!