Několik rad k tomu, jak přežít vánoční svátky

Santa, jak ho neznáte
09.12.2010 18:34 | Pavel Lopušník Když odrostete dětským střevícům a už pomalu přestáváte věřit v to, že hlas vánočního zvonečku přivolává Ježíška a naopak začínáte věřit v první polibek pod jmelím, či se upínáte k odplouvající ořechové skořápce, značí to, že dospíváte. Čas, kdy jste svýma naivníma, velkýma očima, ne náhodou podobným kukadlům postaviček z Disneyovských filmů, vzhlíželi ke stromečku a těšili se, co nového pod ním objevíte, je už nenávratně pryč. To ovšem neznamená, že by tím pro Vás měly Vánoce ztratit své neopakovatelné kouzlo. Často v tomto předvánočním čase slýcháváme z médií o tom, jakým jsou Vánoce rizikovým faktorem, nejenom pro jednotlivce, ale i pro vztah. Už od počátku Adventu na nás ta samá média chrlí zaručené rady, jak zaručeně těmto potížím předejít až se člověk nezbaví dojmu, že je to všechno vlastně jeho vina, že si nedokáže užít jedny z nejhezčích svátků v roce. Naše vina to není vždy a jsou jisté okolnosti nacházející se mimo nás, které ovlivňují náš prožitek daleko více, než jsme si schopni připustit. A vlastně o tom je celý tento článek. Rady zde uvedené nejsou univerzální a rozhodně si nedělají na univerzalitu nárok. Jsou určeny k hlubšímu zamyšlení nad postojem k svátkům, tradičním v naší společnosti. Odborníci z různých oblastí lidské kultury se s tímto problémem vypořádávají snadno. Poukážou na profánní (světský) charakter českého myšlení, zkritizují zdejší společnost za její nevíru, až člověk nechtěně za jejich plamennými slovy zaslechne slova jako kacíř, hřích a jiná, která by se spíš hodila do rétoriky nějakého středověkého dogmatika. Víra nebo nevíra nemá se svátky mnoho společného. I nevěřící člověk si dokáže vytvořit duchovní atmosféru stejně jako ten věřící. Přijměte tedy těchto pár malých rad jako drobné zamyšlení, jak si vánoční svátky užít.  Vánoční strom
 betlem

 

      
 1.       Vyhýbejte se stereotypům

Je to takový obligátní, vánoční vtip. Děda nadělí babičce kuchyňskou chňapku, ona mu na oplátku nadělí papuče. Nebylo by na tom nic vtipného, kdyby se to nedělo každé Vánoce. A z jiného soudku. Vánoční díl Mrs. Beana. Ten si pro změnu naděluje sám sobě druhou ponožku a posílá si vánoční blahopřání, také zjevně každé Vánoce.  Co mají tyto vánoční výjevy společného. Klíčem k nim je stereotyp, to když děláme stále stejnou věc, v určitém časovém období. Někdy nevědomě, ale dosti často vědomě, zkrátka proto, že to je pohodlné. Vánoce tedy mohou vypadat dvojím způsobem. Stereotypně nebo nově (netradičně). Pozor však, stereotypně neznamená přichýlení se k tradici a nově zavrhnutí této tradice.  Tradiční pojetí svátků a moderní, lze velmi dobře kombinovat. Vyzdobte si svůj byt trendy svátečními barvami a svůj stromeček ozdobte tradičně a další rok to obraťte a zvolte naopak tradiční, vánoční dekoraci. Pamatujte si, že slavíte svátky kvůli sobě a ne, jak se to bohužel občas děje, kvůli lidem. Ale hlavně, cokoli děláte, dělejte spolu, pakliže žijete v páru, nebo už máte rodinu.

           kapr

2.       Nekupujte lidem, co chtějí, ale přinuťte je věřit, že to, co dostali, potřebují

„Kamenem úrazu“ vánočních svátků jsou dárky. Vánoce se potom stávají jakýmsi závodem, kde se vzájemně předháníme v tom, jaký exkluzivnější dárek pořídíme, zda- li bude dražší než ten, který dostaneme apod. Už většina z Vás asi zjistila, že to je cesta, která nikam nevede a naopak v domácnostech způsobuje rozkoly. Možná kořenem tohoto problému je snaha zavděčit se tím, že splníme jedno přání. Každý, kdo má děti mi ale potvrdí, že takové přání bývá náhlé a dojem překvapení rychle vyhasne, když je ono přání splněno. U dospělých tomu není jinak. Jen bychom řekli, že mají poněkud nafouknutější přání, když hovoříme o těch, která jsou materiálního charakteru. Marně se pak vysvětluje, že Vánoce jsou především duchovní svátky, kde jde o pospolitost a atmosféru než o vzájemné „uplácení“ věcnými dary. Připočteme- li si k tomu, ještě penetraci americké tradice, založené především na věcných dárcích, které přináší komerčně dobře využitelný Santa,[1] je snaha o „zduchovnění“ Vánoc spíše sebevražednou misí. Nabízí se jedna cesta, nikoli však jediná, jak se problémům s dárky vyvarovat. Je to technika, kterou znají především marketingoví specialisté a využívají ji v reklamě.  Donutí Vás myslet si, že výrobek, který vlastně nepotřebujete, si musíte koupit. Tutéž techniku, mimochodem velmi starou a často užívanou před „objevem“ reklamy, lze využít ve svůj vlastní prospěch. Místo toho, abychom kupovali to, co naši blízcí chtějí, uvědomme si, že se stejně nezavděčíme, koupíme něco od srdce a necháme je si myslet, že to ke svému životu potřebují. Nejde tu tedy o finanční hodnotu dárku, ale o jeho podstatu. Pozor. Tato metoda není vhodná pro emocionální citlivky, ani pro ty, kteří rádi dárkem okouzlují či si dokazují svou sociální nadřazenost.

     Santa, jak ho neznáte

 3.       Mnoho neznamená automaticky dobře

Známe je všichni, chodí mezi námi a chlubí se. Jednou kolik druhů cukroví napečou nebo už napekli, podruhé, jak drahé dárky koupili, jindy zase kolik je stály Vánoce, nebo kolik toho snědli. Jejich zákonem je množství a jsou megalomanští, jak to jen jde. Že tihle lidé zcela nepochopili význam vánočních svátků, je zcela bez diskuze. Chce- li člověk Vánoce přežít, měl by se tomuto lidskému druhu vyhnout a sám být spíše skromnější, nejenom ve svých představách. Raději upřednostňujte kvalitu před kvantitou, abyste vánoční svátky mohli prožít v klidu a pohodě. Vždyť přeci na to, co jsme dostali, velmi rychle zapomeneme, ale na atmosféru, která kolem toho panovala, pokud je poklidná, zapomene málokdo.

 

 

4.       Nemyslete na práci

Pokud patříte k vysokoškolákům a v lednu Vás čekají zápočty nebo zkoušky, víte, že si Vánoce moc neužijete, završeni seminárními pracemi a teoretickou přípravou. Pracující zase mají zkažené svátky svou přítomností v práci nebo myšlenkami na počáteční rutinu. Zkuste pro jednou porušit staré známé pořekadlo: „co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra“ a myslete na příjemně strávené svátky. Nechte byt provonět vánoční atmosférou a relaxujte, nestresujte se tím, co jste nestihli, protože se to vždycky ještě stihnout dá.  Vánoce jsou sice každý rok, ale ty Vaše, poklidné a klidné, mohou nastat jednou za život.

 

Aby Vaše svátky byly skutečně tím nejkrásnějším a nejstylovějším dnem v roce, přeje redaktorský tým 

                                                   Menstyle.cz.

 

 [1] Sami Američané tuto postavu chápou s nadsázkou, čehož je důkazem jedno vánoční přání, které jsem úkosem zahlédl, na němž dárky roznáší Batman v santovském obleku. Taky zajímavá tradice, která kdyby se uchytila, potěšila by nejednoho fanouška tohoto temného rytíře. To už ani nemluvím o vánočních parodiích (tu méně, tu více kvalitních), které jakoby bojovaly proti sentimentálním romancím s vánoční tématikou (narážím teď neromantické filmy, v nichž se např. Santa objevuje jako civilní osoba, která ztratila paměť a dítě mu ji pomáhá najít, za odměnu Santa vyřeší rodinnou situaci dítěte- spojení rodičů či seznámení svobodného rodiče s nějakým atraktivním protějškem. Velmi ideologicky pojaté svátky, které stereotypním příběhem vytvářejí dojem nadlidského poselství svátků a postavy Santy Klause). V této souvislosti je také zvláštní, že se proti Santovi neuchytila jiná postava, která přímo souvisí s anglosaskou tradicí a to tzv. Duch Vánoc, z Vánočního příběhu. Odpovím si sám. Výplod reklamy na Coca-Colu se patrně Američanům zdál být vhodnější, patrně díky materiálnímu charakteru jejich kultury. Hmatatelnější Santa, jehož příběh je vlastně neuvěřitelně banální, mnohem lépe odpovídá konzumnímu způsobu života, než tajuplný Duch Vánoc (který je navíc pro většinu Američanů příliš levicový, protože trápí chudáka milionáře, aby našel ztracenou „sociální“ solidaritu, alespoň o Vánocích).
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!